peterd108

Kdo platí poštovné u reklamace televize koupené přes internet?

Dobrý den, koupili jsme si televizi 140 cm přes internetový obchod. Televize má však problémy se zvukem, musí se proto reklamovat. Chtěl bych se zeptat, zda poštovné platí kupující či prodávající u reklamace? Mohu poštovné požadovat od prodávajícího zpětně? Poštovné stojí zhruba 600 Kč, což není zas tak málo. Děkuji za radu.

Nejlepší odpověď
Edison

Prodejce / výrobce nese odpovědnost i za škody související s vadou. Např. za škodu na dalším zařízení poškozeném vlivem vady výrobku, ale i náklady na vyřízení reklamace, tedy poštovné, cestovné a podobně.

Další odpovědi
Alesh

Jo, několikrát jsem si náklady nechal uhradit a nikdy to problém nebyl.
Postup:

  1. pošleš TV, necháš si doklad o zaplacení dopravy
  2. počkáš, zda ti reklamaci uznají, pokud ne, nemáš nárok ani na zaplacení dopravy
  3. když to uznají a vyřídí, následně je oslovíš a požádáš o proplacení nákladů, já používám následující formulaci:

Dobrý den,

děkuji za vyřízení reklamace. Zároveň bych chtěl uplatnit svůj zákonný nárok na náhradu mých nákladů spojených s reklamačním řízením dle ustanovení § 1924 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Moje náklady činily XXX Kč, viz podací lístek v příloze. Prosím o jejich zaslání na účet XXXXXXXX/XXXX. Děkuji.

S pozdravem

XXXXX

Zdroj: https://www.dtes­t.cz/nejcastej­si-problemy/mam-narok-na-uhradu-nakladu-spojenych-s-reklamaci/31