stryda

Kdo má odstranit závadu nájemníci nebo město?

Silnice města po opravě je zvýšená a do bytového domu při dešti a oblevě zatéká voda dům je podmáčen a ve sklepích je plísen.Při nahlášení závady na stavebním odboru nám bylo řečeno že dům je ve vlastnictví nájemníku at si uděláme odvodnění na vlastní náklady.Voda nám níčí dům z pozemku města a my se máme starat o nápravu.Mají uřednici pravdu? Nemají se starat oni?

Nejlepší odpověď
gecco

NOZ, § 1013, odst 1 – cituji:
"Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
___
Takže doporučuju kontaktovat právníka a sepsat stížnost, adresovat ji jednak vlastníku komunikace a jednak jejímu správci.
Pokud na jejím základě nedojde k nápravě, budete se muset (SVJ) obrátit na soud.

Další odpovědi
cukrar

Nejdříve se musí věrohodno prokázat, že máte pravdu a voda teče do domu zvenku. K tomu určitě musíte dodat dokument vy, aby město mělo čemu věřit, že to tak je.