Zvědavý

Kdo kdy vymyslel zákon že ve dne musí mít auta rozvícená světla ???

Jak tento absurdní zákon mohl projít ??

Nejlepší odpověď
mosoj

Praxe byla převzata od našich západních sousedů a zakomponována do našich silničních pravidel. Jedno z mála rozumných opatření v prostředí bezohledných řidičů.
Doplňuji:
http://auto.id­nes.cz/pasti-na-cizince-a-speky-v-predpisech-vybodovat-se-muzete-i-v-nemecku-1iq-/automoto.aspx?c=A110621­_180616_automo­to_fdv

Další odpovědi
arygnoc

pred položením otázky doporučujem si naštudovať niečo o bezpečnosti cestnej premávky.

každý absolvent autoškoly by mal mať na pamäti jednu z hlavných zásad bezpečnosti – vidieť a byť videný.

a o tom to je.

absurdná je vaša neznalosť, (ne)logika.

:-Q

Drap

Vůbec to neni absurdní. Je to z důvodů bezpečnosti.

cochee

To samozřejmě vymyslel někdo jiný než Čech/Slovák, my jsme to jen „zopičili.“ Mezitím jinde (např. v Rakousku) zjistili, že denní svícení zanechává významnou ekologickou stopu, tak to zase tichým duchem bez humbuku zrušili, jen pár roků poté, co jsme to my s velkou slávou zavedli.

Agneta

Asi to byli Zelení, z ekologických důvodů. Auta mají větší spotřebu, a jde tím pádem víc peněz do státní kasy(z "minerálních"da­ní):DDD

Mc Merkurion

až párkrát potkáš bílý auto za sluníčka v zimě na sněhu,tak o tý absurditě pomlčíš,oni se ti ty žárovičky neopotřebujou…

Questman

Eurochytrá eurohlava © jako všechny ostatní „geniální“ euronápady ;)

Tahle absurdita nemá s bezpečností vůbec co dělat!
K čemu vám asi ve 30°C a modré obloze pomůže, že někdo svítí?
Mám dvě teorie, jak si autoři odůvodnili zavedení tohoto zákona:

  1. Opatření proti řidičům, kteří nesvítí dokud není vidět na krok (ale když když si bude jedno dítě ze sta zapomínat brát helmu, když jde na kolo, tak to prostě vyřešíme tak, že všechny děti v EU budou nosit helmu nonstop? ;) )
  2. Eurokomisi znepokojil nízký počet prodaných autobaterií tak to vyřešila po svém…

Šefčík

Hele třeba v Německu se svítit nemusí. U nás to má výhody i nevýhody. Já mám Jawku 21, když rozsvítím, tak už není proud na klakson… Ale auta a motorky jsou pak lépe vidět. Co dodat… Smiřme se s tím co je.

Nazdar Bazar

Agneta: Běž už do hajan.

Dochy

Arygnoc: Vidět a být viděn. OK. Ale: auta jsou vidět, všichni řidiči si navykli sledovat ostatní provoz podle rozsvícených světel. Co cyklisti a chodci? Teď se řeší, zda chodci nemaj povině nosit reflexní vesty. Co bude pak?
Navíc co pamatuju, tak řidiči na světla svých aut dbali. A teď? Kolik tu jezdí kyklopů? Kolikrát si říkám proti mně jede motorka, tak tu je spousta prostoru abych se vyhnul chodci na mé straně… A ouha vona to proti mně jede dodávka. Osobně jsem proti povinnému svícení ve dne. Nemyslím si, že to má podstatný bezpečnostní efekt. Zvýšená bezpečnost pro auta je vykoupena nižší bezpečností pro ostatní účastníky silničního provozu a vyšší ekologickou a ekonomickou zátěží (řádově 1–5% spotřeby)

arygnoc

nie všetky autá sú vždy všade vidieť (sivé, biele, svetlé nevýrazných odtieňov), treba myslieť i na zrakové vady iných vodičov.
toľko o viditeľnosti.

kyklopi:
kedyi stačilo vymeniť žiarovku.
dnes treba ísť do servisu, prípadne vymeniť celý reflektor – a to lezie do peňazí.

nevidím nepriaznivý dopad (finančný, ekologický, spoločenský) celodenného svietenia, je to iba zakorenenie v mysli.

:-Q

ososbne som za celodenné svietenie, neraz sa totiž stáva, že práve svietiaci automobil/iné vozidlo zahliadnete „kútikom oka“ – ktoré by ste inak ani nezaregistrovali.

arygnoc

osobne som za celodenné svietenie, neraz sa totiž stáva, že práve svietiaci automobil/iné vozidlo zahliadnete „kútikom oka“ – ktoré by ste inak ani nezaregistrovali – či už ako chodec akebo iný účastník cestnej premávky.

Agneta

Ševčík >>> auta? to je blbost, ale motorky, co jezdí rychle, tam souhlasím. A v Německu musí přece motorky svítit že:D