Kdo a proč vymyslel na klávesnici u písmen Y/Z a Z/Y jejich přepínání kláves?

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlovala jsem v archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dle-jakeho-pravidla-jsou-usporadane-klavesy-na-klavesnici-u-pc-kdo-jej-vymyslel

Uspořádání kláves na PC klávesnici vychází z uspořádání kláves na psacím stroji. Trochu historie.

Souvisí to s pohyblivostí prstů a frekvencí jednotlivých písmen v češtině. Už u historických psacích strojů se zkoušelo, co je nejlepší pro ruce.

Nakonec se zjistilo, že nejlepší je to, co je.

Při desetiprstové hmatové hmatové metodě leží prsty v základní poloze – (levý malíček a další 3 prsty na asdf). Pravá ruka pokračuje od ukazováku na jklů. (g, h je neobsazené – palce spočívají dole na mezerníku). Z této základní polohy se prsty posouvají nahoru a dolů a vždy se vracejí do této polohy.

Kdysi se vycházelo z řady, na níž jsou písmena QWERT, odtud název QWVERTY pro anglickou klávesnici, česká se nazývá QWERTZ.

Abecední uspořádání psaní nevyhovovalo. Sice došlo k drobným úpravám při umístění háčků, čárek, závorek, ale psaní písmen se nezměnilo. Dnes se číslice dají psát i z numerické klávesnice.

Z historie psacího stroje, – studijní materiál.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozdil-mezi-qwertz-a-qwerty-klavesnici

Česká klávesnice je QWERTZ. Protože souhláska z je v češtině frekventovanější než v ostatních jazycích. Při desetiprstové hmatové metodě je ukazováček (píše z) pohyblivější než levý malíček (píše y).
Toto uspořádání vzniklo u nás na psacích strojích koncem 19. st. a bylo převzato z němčiny.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-byla-puvodni-klavesnice-qwerty-pocestena-na-qwertz
atd.

K odpovědi Kelta, výběr není náhodný, jde o frekvenci hlásek. Jak jsem napsala, základní řada byla výš, alšpatně se posouvaly prsty, takže se prstoklad změnil.

Samozřejmě týká se psaní všemi deseti. Nejvíc se obměňují znaménka, značky v pravé části klávesnice za písmenkem ů. I když píšei všemi deseti, musím se na tyto klávesy dívat.

Další odpovědi
Kelt

Pokud vím, je to z Británie, kde s touto klávesnicí zvítězil písař (nebo písařka), protože psala naslepo . Zvítězil nad písařem, který koukal na písmena. V Británii je klasická qwerty klávesnice, u nás je qwertz.
No někdy mi vadí, protože mám ve jménu y, že se nemohu přihlásit a musím se přihlásit opakovaně.
To qwertz nebo qwerty jsou písmena horní řady jak jsou za sebou zleva. Výběr byl čistě náhodný, ale pokud umíš psát na stroji všemi 10, tak y v horní řadě ovládá levý ukazováček a z v dolní řadě zase levý malíček. Klávesnice asi byla, nevím jistě vytvořena tak, aby nejfrekventovanější písmena byla poblíž nejpohyblívějších prstů – ukazováček.

ivzez

Původní rozložení klávesnice psacího stroje bylo QWERTY.
Ovšem ne ve všech jazycích se Y používá stejně často.
proto (tuším) Němci prohodili umístění písmen Y a Z, kdy
Z posunuli blíže ke středu klávesnice.
My jsme rozložení QWERTZ převzali ze stejného důvodu.

Počítačové klávesnice původně převzaly rozložení QWERTY, ale
protože každá skupina jazyků používá jiné kódování, a má jinou
početnost výskytu hlásek, začalo se používat i rozložení QWERTZ
a zavedlo se snadné přepínání mezi různými klávesnicemi…

Tolik laickým jazykem.
Snad to někdo vysvětlí lépe.