Dle jakého pravidla jsou uspořádané klávesy na klávesnici u PC? (kdo jej vymyslel?)

např. klávesi u mobilu jsou uspořádané dle abecedy

Nejlepší odpověď
annas

Uspořádání kláves na PC klávesnici vychází z uspořádání kláves na psacím stroji. Trochu historie.

Souvisí to s pohyblivostí prstů a frekvencí jednotlivých písmen v češtině. Už u historických psacích strojů se zkoušelo, co je nejlepší pro ruce. Nakonec se zjistilo, že nejlepší je to, co je.
Při desetiprstové hmatové hmatové metodě leží prsty v základní poloze – (levý malíček a další 3 prsty na asdf). Pravá ruka pokračuje od ukazováku na jklů. (g, h je neobsazené – palce spočívají dole na mezerníku). Z této základní polohy se prsty posouvají nahoru a dolů a vždy se vracejí do této polohy. Kdysi se vycházelo z řady, na níž jsou písmena QWERT, odtud název QWVERTY pro anglickou klávesnici, česká se nazývá QWERTZ.

Abecední uspořádání psaní nevyhovovalo. Sice došlo k drobným úpravám při umístění háčků, čárek, závorek, ale psaní písmen se nezměnilo. Dnes se číslice dají psát i z numerické klávesnice.

Doplněna:
Ještě dodávám, že se psací stroje k nám začaly dovážet koncem 19. st. z Německa. České stroje se vyráběly pod názvem Consul (Praha) a Zeta (Zbrojovka Brno). Přesně si nevzpomínám rok výroby – asi 2. pol. 50 let až 60. léta). Po mechanických strojích nastoupily stroje elektrické – německé a velmi nekvalitní stroje ruské výroby. Posledním typem psacích strojů jsou stroje elektronické – rovněž německý výrobek. Uspořádání kláves (přetrvává asi 100 let) převzala i počítačová klávesnice.

Otázka už vložená potřetí- stačilo zadat do modré lišty.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nejsou-pismena-na-klavesnici-pocitace-podle-abecedy
Doplňuji:
Dr. Axle, nesouhlasím. Robotrony byly elektrické psací stroje, další typem byly (jsou) elektronické, např. Optimy. Stroj mám doma, stál kolem 8.000 Kč, nemohu ho prodat ani za symbolickou cenu. Hodit do šrotu je mně líto.

Další odpovědi
samicek333

Někde jsem slyšela, že podle toho, jak jsou písmena často používána – na stranách ty nejpoužívanější a uprostřed ty méně používané. Nevím jestli je to pravda, ale takhle jsem to slyšela.

DDarent

u mobilu??? viděl si už dotykovej mobil??? zdá se ti, že má písmena poskládaný podle abecedy??? Quyerty

anonym

Ad kerberus, přestože je tvoje odpověď jako vždy vyčerpávající, přece jenom malý doplněk coby pamětník.
Psací stroje nebyly elektronické, ale elektrické a dovážely se z NDR (z Německa by byly za devizy) pod obchodní značkou Robotron.

Kerberus

Dr. Axle, beru svou nepřesnou informaci – Německo, patří NDR, ale ostatní platí.