zjentek

Kde se na starých, původních soklech vil bere tolik slídy?

Aspoň teda myslím, že je to slída. Pozoroval jsem staré německé vily nahoře na Slezské a strašně se jim ty původní sokly z drobných kamínků na slunci lesknou a různě házejí prasátka, vypadá to, že příčinou je ta slída, které je zde fakt hodně. Děkuju.

Odpovědi
Emefej

Břizolit.

Drap

Ta slída byla v původní hornině, z které se sokl vytvaroval. Mění se to podle lokalit. Někde neni žádná slída, jinde hodně.

Hlada

Slída se přidávala do břízolitu.

EKSOT123

Měl jsi dát foto. Podle popisu to bude nejspíš žula, nějaká hrubozrnější. (Pokud to není nějaká umělotina.) Žula obsahuje slídu, slída hází prasátka nejlíp. Nicméně žula obsahuje i další minerály, a možná jsou ta prasátka od ŽIVCE. Nebo od obojího. Krystalové i štěpné plochy živců jsou hladké a odráží světlo. Obzvlášť dobře hází živce prasátka po dešti, když jsou kameny mokré. Třeba i v noci, prasátka od pouličního osvětlení.

zjentek

Emefej, ne ne, je to sokl a na ty se brizolit nedává, jak víme. Je to pebble-dasch (oblázková pomlčka😉), jak zjistil Disraeli. Ale kde se bere tolik slídy? 🤷‍♂️

cochee

V našich končinách byla slída populární součástí omítek (pekne sa trblieta na slnku 🙂 ). Tak se přidávala i do české varianty pebl-daše.