Usoman

Kam patří obsah kalového koše uliční vpusti (lid. kanál)?

Výbor na vlastní náklady udělal za panelákem odvodňovací žlab, u jehož konců jsou vpusti. Kalové koše na zachytávání bordelu, co projde mříží, budou zřejmě po třech rocích už plné. Jenže kam vyhodit obsah toho koše? Normálně za křoví třeba? Vysypat to do pytle na odpadky a dát do směsného? Nebo do sběrného dvora?

Ještě bych si dovolil vedlejší otázku. Můžu já, nepověřená osoba vyprázdnit kalový koš vpusti, která je přímo v ulici a tedy pod správou města, pokud hrozí ucpání v důsledku značného odnosu sedimentů během přívalových dešťů? Ano, stačilo by zavolat na město, ale to znáte. Přijedou až za měsíc a během té doby stihnout přijít několik přívaláků.

Odpovědi
Pepa25

Záleží, co je obsahem (položka „bordel, co projde mříží“ v Katalogu odpadů vydaném vyhláškou 93/2016 Sb. samozřejmě není). Viděl bych to na 3 možnosti: buď převažuje složka „smetí“, tedy komunálního odpadu (kousky obalů atd.), tak to můžete dát do směsného odpadu. Pokud je to kalová složka (kousky zeminy a různé zbytky rostlinného původy), pak bych s tím zacházel jako s biologickým odpadem. Poslední, co mě napadá, tak by tam mohly být „uliční smetky“ neboli zbytky posypového materiálu. S tím čistící firmy nakládají jinak než s komunálním odpadem (myslím, že to jde na skládky), ale netuším, co s ním „v malém“.

cukrar

já to uložím do poplenice se směsným obsahem

Usoman

Pepa25: Žlab se nachází hned na začátku lesa asi 4 m od panelového domu. V kalovém koši je hlína ze svahu, bordel ze stromů a trošičku vajgly a obaly od „prasat“, co se jednou za čas chodí poflakovat. Proto mě to zaskočilo, když jsem začal přemýšlet kam s případným obsahem.

Pepa25

Pokud převažuje přírodní původ, tak bych se nebál varianty „za křoví“. Větší obaly se koneckonců dají vybrat.