Altair-AC

Jsou slova protiprávní a protizákonné úplně to samé? Nebo je v tom jen nepatrný rozdíl?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ano i ne.
Např. protiprávní se týká kteréhokoli práva, kdežto protizákonné jen zákona.
Např. rušení nočního klidu v obci, kde je k tomu vydaná vzhláška je protiprávní, protože obec nemůže vydat zákon.
Způsobení nějakého trestného činu je protizákonný stav.

Další odpovědi
Lamalam

Naše právo pojem „protizákonný“ nepoužívá. Používají se pojmy „protiprávní“ nebo „nezákonný“.

Smlouvyzdarm

Lamalam a odpověď na otázku je tedy jaká? Vezmu-li do úvahy skutečnost, že součástí našeho práva jsou nejen ústavní zákony, zákony, vyhlášky, interní normativní instrukce, ale také normy etické a zvyklostní ….. a že je zvykem i mezi právníky používat vůči běžným lidem bližší jazyk než jen ten stroze v zákonech uvedený a navíc, že je také otázkou jaký by na to vše mohl mít náhled třeba nějaký lingvista, kterým já nejsem ….. tak mi prostě pořád chybí odpověď. Nebo se jednalo jen o upřesnění Raibekovy odpovědi? Stejně tak by se tedy dalo doplnit, že naše právo používá pojmy, které ovšem nikde nevysvětluje nebo je naopak vysvětluje, a to v různých zákonech různým způsobem, ale na to se Altair myslím neptal.