schranka

Jsou nějaká omezení při volbě prezidenta, pokud jde o hlasy samotného úřadujícího prezidneta nebo uchazečů?

Je mi známo, že úřadující prezident, kterému končí funkční období, smí volit. Třeba Zeman nyní volil Babiše. Jenže co v případě, kdy úřadující prezident kandiduje podruhé. Smí volit a volí sám sebe? Volil Zeman v roce 2018?
A uchazeči o Hrad, ti taky volí sebe?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Ano mohou volit vždy a kohokoliv, i sebe.

Další odpovědi
Dochy

Už z principu: Pokud je tajná volba, nelze omezit koho volit. A samozřejmě, pokud někdo o sobě tvrdí, že je ten nejlepší možný kandidát, volit někoho jiného by bylo proti jeho svědomí 😉