Ametyst

Jsou lyžařské vleky náročné na spotřebu elektřiny?

Nehrozí blackout, pokud by se všechny vleky zprovoznily?

Nejlepší odpověď
nyjono

Kdyby hrozil blackout při provozu všech lyžařských vleků (předpokládám, že i lanovek) tak by už v předchozích sezonách nastal.
Takže ne. Nehrozí.

Další odpovědi
Dochy

Jak které, podle velikosti motorů které jsem viděl, bych to odhadnul na 4–70kW (jsou různě dlouhé s různou kapacitou a různým převýšením a podle toho je třeba zvolit i výkon motoru)

Zdá se to dost, ale ono těch vleků není zas tak moc a v průmyslovém měřítku to není nic extrémního.

JežíšKristus

Nemohou být náročné na spotřebu, když zakážeš jejich provoz.😌🤫

Hlada

To je naprosto nesmyslná obava. Výkony velkých vleků jsou v desítkách kW. Jedna elektrická lokomotiva má spotřebu asi jako sto vleků.

Emefej

Minulé roky vleky jezdily a nic nenastalo.

Matox8

Jak které záleží na velikosti a síly motoru, ale řekl bych, že celkem asi i ano, hlavně když jdou skoro celý den.

plebs

Různě, nedávno proběhla tiskem zpráva vlekař naříkal že dluží za elektřinu 600 tisíc, ovšem vlek nemá v provozu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

plebs: Ono je to ale složitější. U vlaku bývá zpravidla nějaké další zázemí, které také elektřinu potřebuje a jakožto podnikatel má pravděpodobně také jinou smlouvu než ty jakožto občan, kterému nejvíc elektřiny sežere lednička. Dá se očekávat že má dopředu nasmlouvaný odběr, který musí zaplatit i když jej neodebere.

Pepa25

Tak vidím, že ta měsíc stará zpráva o „blackoutu“ je nesmrtelná (už to tu bylo několikrát) a pořád někdo ta účelová tvrzení (v tomto případě člověka z Tykačovy firmy s uhelnými elektrárnami) recykluje. Otázka zní – proč? Z blbosti nebo z navedení?

Ametyst

https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/zahranicni/blac­kout-cesko-energie-rakousko-jadro-uhli-8-ledna.A210119_125­527_eko-zahranicni_vov

Ametyst

Nyjono: Česká Republika nedávno zachránila Rakousko od blackoutu: přestal foukat vítr, zamrzlé řeky, slunce nesvitilo, tak přišla na řadu ta nenáviděná jaderná a uhelná energie.

Emefej

Takže když zamrzne řeka, tak podle tebe nefunguje vodní elektrárna, chápu to správně?

Ametyst

Emefej: Ne: myslím tím, že ztratí hodně na účinnosti. Přehrada má přece rezervoár. Ale přívodní toky zamrznou a hladina rezervoáru klesá.

Emefej

Už jsi někkdy viděl řeku zamrzlou tak, že v ní přestala téci voda?

Ametyst

Nebuď extrémista. Mluvím o poklesu účinnosti, ztrátě gradientu.