Jsme manželé a máme dva učty,jeden na který spořime(na staři a mimoř.vydaje) a druhy na inkaso jidlo a ostatni potřeby.

Pokud by jeden z nas zemřel má druhý z manželu možnost vyběru peněz(na pohřeb atd) z učtu toho druhého nebo musi čekat na dědicke řizeni a učet je do te doby zablokovan?Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Raní ptáče iv má pravdu jen částečnou.
Rozhodné je jméno koho z vás je účet veden.
Pokud máte u obou vzájemné dispoziční právo a každý z účtů je veden na jednoho z vás, stačí ještě před nahlášením smrti úředně převěst aktiva na účet toho, kdo přežil.
Není jasné, zda ten spořící není termínovaný s výpovědní lhůtou.
Při dnešním elektronickém bankingu, lze převést peníze on line během pár sekund.
Většinou k smrti nedochází náhle, když nejde o nějakou nehodu nebo infarkt, takže se dá včas podniknout opatření.
Další možnost se nabízí zavést rezervní účet bez poplatků na jméno někoho z dětí, kde z netu nejsou vyžadodovány při autorizaci potvrzovací SMS držitele, to je např. mBank, FIO apod.
Skutečností je, že přísněnější blokování účtů po odúmrtí je praxe bank teprve v posledních letech, v tom je příklad iv zcela reálný.
Ale stačí se preventivně pojistit jedním ze mnou navrhovaných postupů.
Jinak možností existuje více, např. notářská úschova a další.
Doplňuji:
Ad iv, pokud jeden z manželů nemá po smrti partnera po několik měsíců přístup k účtu, lze požádat OÚ o jednorázovou pomoc v hmotné nouzi, dohodnout odklady splatnosti, využít kreditní kartu a překlenovací úvěr.
Méně standardní je soukromá půjčka od příbuzných, přátel, známých, hodných sousedů apod.

Další odpovědi
anonym

Bude zablokovan. Mam kamaradku , te zemrel tchan a tchyni zablokovali na nekolik mesicu ucet. Nez bylo dedicke rizeni. Oni se museli o ni starat , i platit najem. !
Ja vubec nechapu , jak to delaji ostatni , kterym deti pomoci nemuzou. !
Vas by se bohuzel asi take nikdo neptal. Mate svuj ucet .

  • iv-

Nikkol

Určitě bude zablokovan. Mě v lednu zemřel otec a jeho účet je zablokován dodnes. Jedině že by byl účet na Vaše jméno, pak by ho asi neblokovali.

Salvaje

Pracovala jsem v bance. Pokud je majitelem jen jeden z manželů, účet bude zablokován a bude podléhat dědickému řízení.
Další věc je, že některé trvalé příkazy se ale provádí dál, i po smrti majitele.

modriblesk

jistě že máte,je to dané zákonem