Vasili_fpp

Jednoduchý obvod na střídavé rozsvěcění žárovek.

Dobrý den. Řeším takový problém. Potřeboval bych jednoduchý obvod ve kterém by byly dva zdroje a dvě žárovky. První žárovka by byla spojena k prvnímu zdroji, druhá k druhému. Chtěl bych to tak aby při nečinnosti druhého zdroje svítila jen první žárovka a při sepnutí i druhého zdroje se první žárovka zhasla a rozsvítila jen druhá. Zdá se mi to jako jednoduchý obvod ale nedokážu si s tím poradit. Poradíte ?
Doplňuji:
Ano řešení s relé mě napadlo a i sem ho odzkoušel ale nefungovalo. Asi by bylo lepší upřesnit a upravit otázku. První zdroj je baterie 7,2 V a druhý motor který je připojen k regulátoru. Potřeboval bych aby žárovka svítila jen tehdy kdy do motoru nepřichází žádný proud/napětí. Popřípadě minimum proudu/napětí kdyby to nešlo jinak. Při zapojení relé k motoru motor odmítá jet, regulátor je asi skratován.

Nejlepší odpověď
jpau

Například:

Udělej si dva obvody se zdrojem a žárovkou, připoj zdroj k relátku, pokud bude na relátku napětí bude přepojené na jeden obvod, pokud ne, přecvakne se na obvod s druhou žárovkou.

Jinak těch možností bude samozřejmě víc, lepší by bylo zvážit využití nějakého tranzistoru atp…

Další odpovědi
mosoj

Zdá se ti to jednoduché tak přemýšlej. Podle mně na to stačí vhodně zapojená dvě relé s patřičnýmy přepínacími kontakty. Můj čas je v tuto donu velmi vzácný a drahý abych takové řešení vymýšlel, ale s relé by to neměl být problém.
Doplňuji:
Řešení je složitější než jsou zde odpovědi. Tazatel si přeje aby to bylo obousměrné ( alespoň tak jsem to z nedokonalého dotazu pochopil). Přes ty relátka ale cesta vede. Možná že budou třeba až tři.
Chce to se nad tím zamyslet.

Děda Louda

Ke druhému zdroji připoj relé s rozpínacím kontaktem v obvodu prvního zdroje.
Doplňuji:
http://i48.ti­nypic.com/not­xj8.jpg

tom004

Třeba si něco vybereš.

https://www.go­ogle.cz/search?sou­rce=ig&rlz=&q=jed­noduch%C3%BD+b­lika%C4%8D+sch­%C3%A9ma&oq=jed­noduch%C3%BD+b­lika%C4%8D&gs_­l=igoogle.1.1­.0l3j0i30j0i8i30­.1037130.1050304­.0.1054725.17­.14.0.3.3.0.338­.2893.2j6j3j3­.14.0...0.0..­.1ac.1.Z6mHev­dzBjg#hl=cs&su­gexp=pchsnhae&gs_rn=1&gs­_ri=serp&tok=q_U84m­iiMW6RsKqspkcvY­g&pq=jednoduch%C3%BD%2­0blika%C4%8D%20s­ch%C3%A9ma&cp=33&gs_id=2­3v&xhr=t&q=jed­noduch%C3%BD+b­lika%C4%8D+se+­%C5%BE%C3%A1rov­kami+-++sch%C3%A9ma­&pf=p&tbo=d&scli­ent=psy-ab&oq=jednoduch%C3%BD+b­lika%C4%8D+se+­%C5%BE%C3%A1rov­kami+-++sch%C3%A9ma­&gs_l=&pbx=1&bav=on­.2,or.r_gc.r_pw­.r_cp.r_qf.&bvm=bv­.1355534169,d­.bGE&fp=cd6f500f88fd5cd5­&bpcl=40096503&biw=1366&­bih=594

anonym

Je to velmi jednoduché.
K tomu ti stačí dva stykače-relé.
Jakmile rozsvítíš žárovku A, sepne se relé A a to odpojí žárovku B od zdroje B. Opačně to samé. Rozsvítíšli žárovku B, sepne se relé B a to rozpojí žárovku A od zdroje.

anonym

Pokud to dobře chápu, tak by to mělo být něco jako „jedu na síť – jedu na baterii“.

Mělo by stačit jedno relé

Obvod žárovky1: zdroj1 – žárovka1 – rozpínací kontakt relé – zdroj1
Obvod relé: zdroj2 vinutí relé – zdroj2
Obvod žárovky2: zdroj2 – žárovka2 – zdroj2

Pokud zdroj2 nefunguje, relé je odpadlé, svítí žárovka1. Jakmile zacne zdroj2 pracovat, přitáhne relé a rozpojí obvod žárovky1. Zároveň se rozsvítí žárovka2.

Hykam

http://letecka­posta.cz/27907944­2Vepište odpověď…
Doplňuji:
http://letecka­posta.cz/964334480 nevím proč ten první odkaz nefunguje

mosoj

Tak jak to namaloval Hykam tak by to mělo jít. Jestli ti to ovlivňuje regulátor, chtělo by to relé s vysokým odporem solenoidu.