Avatar uživatele
bolak

Jedná se o porušení lékařského tajemství?

Když na nějaké stránce, týkající se hodnocení lékařů, jako je třeba ZnamyLekar.cz, napíšete na vašeho PL recenzi a ten doktor ve své odpovědi, v reakci na ten váš příspěvek uvede vaše celé jméno, můžete ho žalovat za porušení lékařského tajemství, když jste tam anonymně uvedli citlivé informace týkající se vašeho zdravotního stavu a on veřejně odhalil vaši totožnost?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? briketka10, zzzzz, Andre5000 před 3901 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zzzzz

napsat jméno, je spíš o ochraně osobních údajů, on vlastně zdravotní stav nevyzradí, ale myslím, že by k nemocem neměl přiřazovat ani jména pacientů. Žalovat můžeš kohokoli za cokoli, ale jestli vyhraješ to ti nikdo dopředu nepoví.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Je otázka o co konkrétně šlo, ale původní diagnóza byla tedy nejspíš systémem anonymizovaná. Přiřazením člověka podle mně pochybil a bylo by to napadnutelné.

Prakticky je to stejné jako rozdíl mezi dvěma tvrzeními:

  1. V ČR byl zjištěn nový případ nákazy HIV
  2. Bartoloměj Zazobanec má pozitivní testy na HIV

(Sorry Bartoloměji 😉
Kde to 2. odpovídá popsané odpovědi lékaře.
Tak teď doufám, že se nenajde žádnej Bartoloměj, co mně půjde dát přes hubu

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Ani jméno pacienta ani diagnóza, či zdravotní stav by se neměl na žádných stránkách objevovat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

Dochy: Stručně, osoba (pacient) napíše recenzi do doktorova profilu na ZL, o jeho ordinování, že ho špatnou diagnózou připravil o zdraví a sdělí tam celý svůj příběh od A do Z. Na to lékař pod jeho příspěvkem zareaguje popřením celého tohoto příběhu a označí ho za lež, s tím, že ho ve své reakci přímo jmenovitě osloví jménem a příjmením, aby věděl že ví o koho se jedná.

Nastává situace kdy pacient sdělili dobrovolně informace o svém zdravotním stavu, jenže v domění že všechno bude anonymní, a že nikdo krom onoho lékaře nebude vědět jak špatně na tom je. Lékař ho ale veřejně deanonimizuje, a všechny choulotivé informace které pacient anonymně sdělil budeou nyní spojeny přímo s jeho osobou a veřejně známy.

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Ano pochopil jsem. Podle mně to lékař zvrtal.

před 3900 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek