Rokio

Je výhodné koupit malý pozemek a postavit na něm dům za pomocí dělníků?

Zajímalo by mě, jestli je výhodnější si pořídit malý pozemek a postavit na něm nemovitost za pomocí pracovníků než koupit hotovou nemovitost?

Předpokládejme, že by se vybral kvalitní architekt, který by se snažil o dobrý poměr ceny a kvality a pozemek by byl na kraji města.

Mohlo by být v takovém případě vyčíslena za služby architekta, materiál, práci a pozemek nižší cena než za hotovou nemovitost?

Odpovědi
Anikitos

Investice do nemovitosti je vždycky výhodná. Pokud se jedná o stavbu do budoucna, je lepší postavit dům než si ho koupit.

Vystavení domu může a nemusí být levnější než koupě nemovitosti. Pokud se ovšem do ceny propočte i cena pozemku, budou pravděpodobně náklady na celkovou výstavbu dražší (pozemky bývají drahé, i když na nich nic není).

Ale záleží taky na kolísání hodnoty (nemovitostí) a na dohodě s majiteli domu.

Když si vezneme 2 úplně stejné domy, z nichž jeden už je postavený a druhý teprv budeme chtít postavit, tak ten druhý bude asi dražší. Protože: cena pozemku, veškerý materiál na stavbu, různé poplatky, mzdy všem účastníkům (architektům, dělníkům – po delší dobu, a spousty dalších). Všechny tyto náklady se platí zvlášť, a všechny se také zvlášť daní…

Dochy

Ceny budou přibližně srovnatelné. Někde to vyjde tak, jinde naopak. Výhoda u nové stavby je, že si můžeš zvolit třeba dispozici tak jak to bude vyhovovat Tobě.

cukrar

Ano i ne, páč nelze srovnávat „výhodnost“ toho, či onoho. Záleží kdo a jak to bude počítat.
Je jasné, že svépomocí si postavíte kvalitnější, nežli když firma staví pro zisk.

Anikitos

*Pokud se jedná o nemovitost pro osobní užívání na dlouhou dobu…