Mirdas

Je úsporná žárovka opravdu úsporná ?

Je tím míněno samozřejmě nejen svítivost v porovnání teplo – světlo, výdrž, náklady na výrobu a vlastně vše co se s těmato žárovkama potýká s porovnáním se „starým“ typem?
A zda si jste jisti výhodou tohoto produktu, tak všeobecně kterou by jste doporučili do kuchyně, pokoje, ložnice, koupelny ....... ?

Nejlepší odpověď
anonym

Úsporku – výbojku – nedoporučuju snad nikam – vysoká pořizovací cena vs. nízká životnost.
😉
Tam, kde potřebuju světlo ´jen tak´ (např. na chodbu nebo světlo ´k televizi´) používám LEDky.
Tam, kde potřebuju dobře vidět, používám halogeny (230 i 12 V).
A do digestoře mám klasické, LEDkám i halogenkám vadí teplo z vaření.

Další odpovědi
led

Už som o tom tu viackrát písala, takže už len krátko.
„úsporná žiarovka“ je úsporná na spotrebu elektrickej energie len v dlhodobej prevádzke. Pri častom zapínaní a vypínaní, teda krátkodobej prevádzke (toaleta), nie je úsporná, rýchlešie sa opotrebováva, pri zapaľovaní svetelného výboja má vyšší elektrický príkon (než je udávaná spotreba vo Wattoch), pomalšie, 30–60 sec, sa rozsvecuje na plný výkon.

Nazdar Bazar

No,mají delší životnost a mají menší spotřebu energie.Ale jak jsi podotkl, tak jednoduché to asi nebude.
Doplňuji:
Kompaktní:na toaletu, koupelnu a chodbu,obývák halogenová,a všude jinde:pokoje,lož­nice klasickou.

arygnoc

úsporná žiarovka nie je úsporná, záťaž pre životné prostredie (pre zníženie záťaže prírodného prostredia vlastne vznikla) pri jej výrobe je niekoľkonásobne vyššia, ako pri výrobe bežnej žiarovky (odráža sa to na cene).

i úspornosť jej používania v domácnosti je diskutabilná – platí pre ne to isté, čo pre bežné žiarovky: ak máte smolu, vypáli sa za tri di, ak máte šťastie, tak vydrží aj roky.

oplatí sa skutočne iba tam, kde svietite v kuse dni (proste dlho), pri dvoch hodinách denne v obývačke po ročnom zúčtovaní rozdiel nezbadáte (okrem nákladov na kúpu).

nuž čo.

;)

mzm

V podstatě jo, protože účinnost žárovky (přeměna el. energie na svítivou) je tuším do 3%, halogenky jsou na tom asi 2× líp a zářivky (nízkotlaké rtuťové výbojky) ještě asi 3× líp jak halogenky. LED jsou na tom súčinnosti podobně jako zářivky.

Krom účinnosti se tu zmiňovala zátěž životního prostředí. Takže hned člověka napadne, že ta rtuť tam není úplně zdravá, takže zářivky doma nerozbíjejte.
V žárovce je zase wolfram a molybden.

Další věc je vyzařované spektrum, kde je na tom asi nejlípa halogen. Ale i luminofor na zářivkách se dá namíchat dobře.

Je to na dlouhé psaní.