Gestas

Je tohle legální způsob odhlášení auta?

Dejme tomu, že mám papíry na auto, které jsem ale už dávno rozprodal na díly, tudíž ho nemám, proto jej nelze ekologicky zlikvidovat a tedy ani odhlásit.
Ale: Vrakoviště zcela legálně umožňují vydání potvrzení o ekologické likvidaci i nekompletním autům (za poplatek). Kdybych tedy v supermarketu koupil nějakou poklici na kola a donesl to na vrakoviště s tím, že je to to jediné, co z auta zbylo a ať to ekologicky zlikvidují jako nekompletní autovrak, oni to udělali a já na základě toho auto zrušil i úředně, porušil by někdo zákon?

Nejlepší odpověď
Drap

Takto by tio ekologicky šlo, ale porušení zákona by to bylo. Nekompletní neznamená, že přineseš pouze jednu součástku. I na vrakovišti by měli zkontrolovat číslo motoru, rámu, popřípadě karoserie, než vydají potvrzení. Pochybuji, že by ti někdo na poklice potvrzení vydal.
Jen tak mimochodem. Poklice nemusíš kupovat v supermarketu, ty nasbíráš okolo silnice.

Další odpovědi
kajicek94

„Pokud vlastník auto prodá na náhradní díly a nezíská přitom doklad o likvidaci vozidla, nebude mu umožněno vozidlo vyřadit z registru. Pokud takový doklad nebude moci získat už vůbec, pak takové vozidlo zůstane v registru uvedeno i nadále a pro vlastníka z toho budou plynout další povinnosti, např. povinnost platit povinné ručení.“

Zdroj: BERAN, Tomáš. Odhlášení vozidla, prodaného na náhradní díly [online]. 2007 [cit. 2018–05–13]. Dostupné z: https://www.au­toweb.cz/odhla­seni-vozidla-prodaneho-na-nahradni-dily/

JájsemRaibek

Není to legální.
Legálnější bych to viděl tak, že auto rozprodáš, vezmeš spztky-RZ a ty zaneseš na dopravní úřad k tzv. depozitu a pokud jej do 1,5 roku z depozitu nevyzvedneš a zároveň dle registru ztratí auto tech. kontrolu, úřad vozidlo ve správním řízení vozidlo vyřadí.
Po dobu depozitu neplatíš povinné ručení.

cukrar

JájsemRaibek,
mýlíte se, tak jednoduše to nejde.