Bubbleduck

Je to rušení nočního klidu? – Odsávání na WC v panelovém domě

Dobrý den, prosím Vás o radu:

Bydlím v panelovém domě. Na WC máme zabudováno odsávání které je propojeno i s koupelnou (2 místnosti). Některý soused (bohužel nevím který) nechává toto odsávání puštěné někdy i celou noc. A když je v noci ticho monotónní zvuk které odsávání vydává je slyšet i přes několik pater, zdí a brání mi v klidném spánku. Dlouho usínám a často mne probudí.

Problém je ten, že zvuk není tak hlasitý abych si mohl stěžovat na rušení nočního klidu. Už jsem zkoušel napsat vzkaz na nástěnku ve vchodu do domu ale bylo to k ničemu.

Je toto rušení nočního klidu když kvůli odsávání nemohu v noci pořádně spát? Mohu si stěžovat na neznámého „pachatele“? Bude mi to vůbec k něčemu? Pomohla by mi policie?

Děkuji za každou radu, informaci a pomoc!
Doplňuji:
Drap, mowla: Dnes ráno jsem si objednal chrániče sluchu. Už mám toho dost a vážně se potřebuju vyspat.
marci1: S tím požárem dobrý nápad – co nejdřív napíšu na nástěnku.
cochee: Vím co myslíš ale ne není to časový spínač. Odsávání jede tak dlouho dokud je vypínač zaplý.

Budu informovat o užitečnosti chráničů… Díky všem!

Nejlepší odpověď
marci1

Zkuste zjistit o kterého souseda se jedná a vysvětlete mu v klidu, jakou spotřebu odsavač má a pokud je staršího data, že může způsobit i požár ( nehledě i na to, že Vás to ruší ).

Další odpovědi
anonym

Obávám se, že hluk vyvolaný provozem odsavače není natolik intenzivní, aby šel uplatnit §127, odst. 1 Občanského zákoníku – tedy nepomůže ani PČR (MP), ani případná trestní či občanská žaloba.
Můžeš jej zkusit změřit (měřáky mají např. Hygienickoepi­demiologické stanice), ale jednak není pro takový případ přesně stanovena hranice a jednak asi stejně nebude hluk nad 40dB, což je limitní hladina pro rušení nočního klidu např. provozovateli diskoték (apod.).
Řekl bych, že nejlepší bude ´zainvestovat´ do ucpávek uší.

Drap

V tomto případě by snad pomohlo jen přestěhování, nebo sluchátka.

cochee

A není obvykle takový odsávač zapojen na časový spínač, že pár desítek sekund jede a vypne? To by mohlo pomoct, možná je pokažený.

brillant

Něco málo se probíralo i zde http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/duchodce-bydlici-v-hornim-patre-stale-vypina-jistic-na-digestor-v-nasi-stoupacce-jake-pravni-kroky-mohu-ucinit-dik

elektrikář

Může bát závada v časovém spínači v domovním rozváděči. U nás to dělávaly ženské při vyvařování prádla do spínače vrazily zápalku a pak jí zapomněly vyndat. Nebo ve vypínači u některého nájemníka je poškozený vypínač. Místo mžikového spojení zůstane zapojený na stálo.Nechte od majitele domu zkontrolovat relé a vypínače. V nouzovém případě jde ventilátor odpojit jističem, je v posledním patře paneláku v chodbové skříni.

alenad

domovnik at svola somovni schůzi , a elktrinu spolecnych prostor zaplati , ten co strka sirky do spinače odsavani – pokud dotyny nprijs na schůzi – samo , s nikdo neprizna – tak pohrozit revizi Elektriny v byte , a domovnik i v jeho zajmu , by měl obejit byty a seznamit najemniky s drahou el a obtěovan im

To jsem já

U nás v bytovém domě mám vzduchovou rekuperaci, která funguje jako větrák na záchodě, akorát že se pravidelně každou hodinu na 10 minut spouští v každé místnosti – ano, i v noci. Tohle opravdu nejde brát jako rušení nočního klidu. Jestli máte problémy s usínáním kvůli hluku, špunty do uší za 3 Kč jsou vhodným řešením!

Reezo

můžeš zkusit odhlučnit zdi

arygnoc

áno, toto je problém – relatívne tiché ale monotónne „hluky“, pre človeka vyžadujúceho ticho – utrpenie božie (i môj prípad).
vyslobodením bola kúpa rodinného domu (ale nie kvôli hluku).

ale:
asi 7 m od domu stojí lampa verejného osvetlenia. a hučí.
na obci som nepochodil, vraj pouličnej lampy hučia a nikomu to nevadí.
na technických službách mi povedali, že je pravda, že výbojka hučí, ale dá sa to spraviť (výmenou za nejakú inú, drahšiu), ale to by musela požiadať obec a rozdiel doplatiť (cca 500 Kč).
Odchytil som v neďalekej obci vozidlo TS, ktoré tam práve prevádzalo „servis“, a za všimné 500 zašli ku nám a výbojku vymenili (nechceli za ňu nič!!!).
a je kľud, svieti už dva roky. a nehučí. akurát má iné svetlo.

no,. ale s tým vetrákom … možno by pomohlo odhlučnenie „šachty“ – napchať do nej nejakú nehorľavú „vatu“, penu ( i keď – ten hluk sa prenáša i stenami …), možno to aspoň zvuky zmierni.

anonym

Obrátila bych se na domovního důvěrníka a nechala svolat schůzi. Tam bych vysvětlila své problémy. Policie se takovým případem zabývat nebude, protože rušení nočního klidu to vlastně není. Na druhé straně je pravda, že takový monotónní zvuk během několika hodin v nočním tichu dokáže pěkně ničit nervy. Tohle by mohlo spíše zajímat hygienu, ale ani tady příliš nevěřím na úspěch.
Buď bych se vše snažila vyřešit v klidu a sousedskou domluvou nebo bych si našla jistič a šla ho prostě vypnout.