Cytoni

Je to bežné mít rychlost internetu pomalejší než uváděný?

Máme tarif na bezdrátové síti od Doubravy a uváděná rychlost stahování i odesílání je 100 Mbit/s. Ale realná změřená rychlost je kolem 20 Mbit/s. Nemyslím si, že by to bylo kvůli routeru, jelikož jsme si pořídili nový a rychlost je stále stejná.

Odpovědi
elkon

Tam, kde je slabší signál to často kolísá, nebo maximum nedosahuje, ale u vás je divné, že příchozí i odchozí je stejná hodnota. Odchozí bývá vždy o dost nižší. Tak vám to asi měří špatně. Zkuste jinou aplikaci.

Dochy

Elkon: Odchozí nižší je specialita u AžDSL – pásma jsou úmyslně nesymetrická, protože se předpokládá větší potřeba dostat data ke koncovému zákazníkovi než opačně – tak je upstream omezen aby bylo více prostoru pro downstream. Většina jiných technologií je symetrická. Existují i symetrické varianty DSL.

Cytoni: Asi by to chtělo ptát se poskytovatele, příp. zkontrolovat jeho obchodní podmínky.
U ADSL se dříve dost operovalo s agregací, ale tyhle fígle snad už jsou minulostí. Nicméně u většiny poskytovatelů asi je nějaká šance narazit na strop. Pochybuji že všichni mají připojení dost rychlé aby dokázali všem svým zákazníkům poskytnout 100% slibované kapacity v jeden okamžik.