Avatar uživatele
Zlatý

Je s pojmenováním "medové týdny" spojená nějaká legenda? Nebo souvisí s pitím medoviny? Kdy se objevila medovina?

Ve slovenské televizi se neustále objevuje reklama na příjemně prožité "medove tyždne".

Zdá se mně, že v minulosti se tento pojem pro líbánky nepoužíval? Vzpomínáte si?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

V Malajsii před rozvodem nabízí ´medové týdny´
Doplňuji:
Medovina je nápoj, který pili již staří Čechové. Vzniká alkoholovým kvašením roztoku medu za přítomnosti kvasinek. Medovina se vyrábí buď za tepla, nebo za studena, což je dáno použitou technologií a druhem kvasinek.

http://www.beemaja.cz/…

Zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/ser vis-cestovani/124612/v-malajsi i-pred-rozvodem-nabizi-medove- tydny.html

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Lidé verili, že má úcinky afrodiziaka. Medovina je tedy oznacovaná jako nápoj lásky. Vždyt práve medovina je nápoj, který nám dal tradici medových týdnu (tzv. honeymoon). Novomanželum se po obradu (po dobu 30 dní) podávala medovina v nadeji, že se tím zabezpecí jejich plodný život.
Predpokládá se, že první medovina byla vyrobená ješte dávno pred tím, než se objevil na naší planete clovek. Je dokázané, že vcely tu byli dávno pred námi. První medovina pravdepodobne vznikla v dutinách stromu, kde meli vcely svoje úly. Vlivem dešte se vzniklý med naredil a za spolupusobení kvasinek, které byli a stále jsou prítomné okolo nás, vznikla z daného roztoku první medovina. Tu potom velice brzy objevil první clovek a zachutnala mu natolik, že ji zacal vyrábet pro svoji potrebu.

Zdroj: http://www.geocaching.com/seek /cache_details.aspx?wp=GC203GH


Avatar uživatele
Zlatý

Výroba nápojů ze zkvašeného medu je doložena už v nejstarších kulturách – například ve starověkém Sumeru.[3] Med byl prvním koncentrovaným sladidlem, které mohl člověk získat ještě před tím, než se začal věnovat zemědělství, a proto mohl vyrábět medovinu už od pradávna. Později, když se začalo vyrábět víno a pivo, se medovina stala spíše alternativou k těmto nápojům v oblastech, kde se vinné révě tolik nedařilo. Proto starověkým Řekům a Římanům byla medovina sice známa, ale považovali ji spíše za podřadný, sprostý nápoj. Med ovšem používali k doslazování trpkého vína. Mnohem běžnější byla v té době ve zbytku Evropy, kde se vinná réva pěstovala daleko méně a obilí bylo třeba využívat spíše jako potravinu než jako slad na pivo. Archeologické nálezy dokládají s vysokou pravděpodobností medovinu v Evropě (konkrétně na území Německa) v 5. století př. n. l.[4] Medovina si svůj status víceméně rovnocenného nápoje (vůči pivu a vínu) udržela do 13. století. V 11.-12. století patřily české země k významným exportérům medoviny.

dnes nabízí spousta cestovek jako svatební cestu "medové týdny" ,nevím dřív jsem to neslyšela ve spojitostí s líbánkami

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/M edovina

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Medové týdny=líbánky. Mě napadlo, jestli to třeba nemá souvislost s anglickým honey, ve smyslu oslovení miláčka, milence, milenky. Myslím, že Slované se takto snad nikdy neoslovovali. Možná se to od Angličanů snaží převzít.
Kamarádka /Češka/ žije s Angličanem. On jí chtěl udělat radost, chtěl jí říct "honey" česky a řekl jí "mede". Když konečně pochopila, co to blábolí, dostala záchvat smíchu. Nám to zní opravdu divně. :-)

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Kapko, děkuji. Já jsem poprvé slyšela toto spojení vloni ve slovenské televizi, když se objevila nabídka nějakého seriálu.
V současnosti rovněž jako reklamu na STV.

Neuvažovala jsem, že by med brali jako afrodiziakum. Zase jsem se něco dověděla.

Něco nového převezmeme, staré zatratíme. Někdy k lepšímu, jindy k horšímu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1122
Zlatý marci1 872
Zlatý quentos 652
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 502
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 462
Zlatý led 445
Zlatý zjentek 421

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.