Avatar uživatele
Zlatý

Je pravda, že paví pero přináší smůlu?

Když se přinese domů, prý nosí smůlu - ničí vztahy, zdraví, bere peníze. Nikdy jsem o tom neslyšela, stále jsem žila v domnění, že je tomu právě naopak. Tak jak je to tedy?
Doplňuji:
Děkuji za příspěvky.
Žádné paví pero nemám. Dnes jsme ale jedno našli u rozhledny Diana v Karlových Varech (jeden páv, kterého tam mají ho ztratil). Tak jsme ho pochopitelně sebrali, ale servírka nám řekla, ať si ho nedáváme určitě domů, protože to nosí obrovskou smůlu. (Sama po něm netoužila, jak by si někdo myslel...:-). My s mužem sice nějak extra pověrčiví nejsme, ale už párkrát se díky naší citlivosti stalo dost neobvyklého, takže... Ona to ale řekla tak sugestivně a my tu pověru neznali, že jen naprostý ignorant by si v tu chvíli dobrovolně dotáhl domů něco takového! Pero jsme vrátili do přírody a v klidu a naší obvyklé pohodě jsme si radši dali super zmrzku. :-)

ad Annas: Díky za super odpověď. :-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Také jsem pověru nikdy neslyšla ale spíš vlastní pověra o čemkoliv přináší smůlu. Musím začít v antice. Článek jsem četla v časopise Ona Dnes, ale vysvětlení chybělo.

Po jedné z četných manželských hádek nechal Zeus zavraždit jediného osobního strážce Hery a stookého přítele jménem Argus. Hera v lítosti stvořila páva a Argusových sto očí použila na vyzdobení jeho per. Dá se bez nadsázky říci, že jak Hera, tak Argus byli pořádní smolaři a možná že právě v osudu Argusově ma své kořeny pověra o smůle, kterou paví péra přinášejí.

Hera si ovšem byla velmi dobře vědoma své krásy a tak páva navrhla tak, aby barvy jeho peří dobře ladily s její pletí a barevností jejího oblečení. Proslula tak jako marnivá parádnice. A odtud pochází druhé možné spojení mezi smůlou a pavím peřím: Není všechno zlato, co se třpytí, neboli vnější lesk může často zakrývat vnitřní prázdnotu,anebo jinak, krása pavích per může vést k mylnému úsudku o těch, co se za nimi skrývají ...


Z netu. Zase jsem si omylem zavřela stránku, takže odkaz na ověření nemohu najít.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jestli ano nebo ne, je to pouze pověra.
A pověra není přece pravda ;-).
Pokud pověrám ale věříš, tak věř a chceš-li, vyplní se!
Doplňuji:
Tedy přesněji ke tvé otázce - ani pravda, ani lež.
Pouze pověra ;-).


Avatar uživatele
Zlatý

Nikdy jsem to neslyšel. Mám jich doma několik už pár let a žádná podstatná změna nenastala


Avatar uživatele

Je to pouhá pověra. Klidně se dál kochejte jejich krásou a věřte, že pokud nastanou v domácnosti jakékoliv problémy, tak paví peří tím určitě vinno nebude.
Stejně je zajímavé, jak si člověk dokáže hledat pokaždé nějaké zdůvodnění, proč se mu nedaří, jak by si představoval.


Avatar uživatele
Pokročilý

Na té rozhledně jsem byla asi před měsícem, jak jsem začala číst vzpomněla jsem si tam na toho jejich páva :D O tom, že nosí smůlu nic nevím. P.S. taky se od vás nechal ten páv pohladit a okusovaly mu kozy ocas? :D

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Damiana

ad Elile: Bylo tam dost lidí a páv nejdřív rychle prošel kolem nás a pak seděl dost načuřeně na nějaké garáži (nebo co to bylo) vedle té restaurace. Díval se na nás hodně nepříjemně - asi, že jsme mu "vrátili" to pero. Takže k bližšímu "kontaktu" nedošlo.:-)))

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Oprava:
Také jsem pověru nikdy neslyšela, ale spíš vlastní pověra o čemkoliv přináší smůlu.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Damiano, děkuji.
Teď jsem si uvědomila, že jsem hledala na netu,i když mám knížku o původu jmen, rčení úsloví atd. Jedno povídání se jmenuje Argusovský pohled a v něm se právě dovíme o tom, že Héra Argusovy oči nasadila do věřjíře ocasu oblíbeného ptáka - páva.

Tedy jeden zdroj: Zakopaný pes.

Avatar uživatele
Zlatý

led

stránka z ktorej ste čerpali s pekným vencom z pávieho pera:
http://forum.living.cz/…

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Led děkuji. Já si otevřu několik stránek na liště. Přepínám z jedné na druhou. Občas se stane, že přepnu u té nesprávné a stránka, z niž jsem kopírovala je pryč.

Avatar uživatele
Zlatý

Damiana

ad Led, Annas: Milé dámy, velmi vám oběma děkuji za zajímavé informace. :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1284
Zlatý annas 1151
Zlatý quentos 936
Zlatý led 618
Zlatý marci1 596
Zlatý mosoj 596
Zlatý hanulka11 555
Zlatý Kepler 498
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 408

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.