DoTazatel

Je pravda, že když kočky syčí, tak napodobují hady?

Syčením kočky upozorňují na to, že jsou připravy se bránit nebo zaútočit, je to takové jejich poslední varování. Kdesi jsem četl, že tím imitují hadí syčení, je to pravda?

Nejlepší odpověď
annas

Ano. "Je asné, že kočky syčením varují – jde o poslední zvukový signál, že pak už dojde na fyzickou obranu.

Zvuk syčení připomíná hada – a podle řady etologů to není žádná náhoda. Kočky tento zvuk převzaly od plazů, naučily se ho imitovat.

Imitace je v přírodě velmi rozšířená strategie, jak přežít. Hadi jsou nebezpeční a mezi zvířaty je to obecně rozšířená informace. V řadě experimentů bylo prokázáno, že hadí syčení vyvolává v řadě zvířecích druhů typické projevy strachu: zježenou srst a panické chování. Jde o koně, psy a také nepříliš překvapivě o všechny druhy primátů včetně člověka. Zkrátka: hadi byli pro naše předky takovým rizikem, že to vešlo nejen do mýtů a legend, ale také přímo do našich reflexů." atd.

https://zoomma­gazin.iprima.cz/po­rady/ma-pekelna-kocka/proc-vlastne-kocky-syci-vedci-prisli-na-pravy-duvod

Další odpovědi
Kepler

Že by? V každém případě je to varovné chování, ale že by kočky syčení imitovaly? Když vidím černouška tančit kazačok, taky si nemyslím, že je to Rus. Různé zvuky umí imitovat snad jenom papoušci a syčí hlavně nesnesitelné baby.

Funna

žeby kočky byli jako papoušci, co se naučí imitovat zvuky jiných zvířat? (náš papoušek se naučil hudrovat od sousedovic krocana .-)…to asi těžko…kočky sice syčí když „vyhrožují“, ale nebylo to myšleno tak, že syčí ve stejné situaci jako hadi, syčením vyhrožují a když ani to protivníka neodradí tak zaútočí…

EKSOT123

Kromě hus umí syčet třeba i sýkorky, když jim jako vetřelec lezeš do budky.

Ametyst

Je známé, že husy jsou výborní hlídači. Takže proč nenapodobit husí syčení?

DoTazatel

Tak možná ne „imitovat,“ ale že se to kočky prostě naučily od hadů. (Rozhodně nenapodobují každý zvířecí zvuk, jen tento jeden -útočný. Samy možná neměly vlastní útočný signál, tak to některé převzaly od hadů a jejich potomci to pak dělali instinktivně).

Hadů se v říši živočichů prý bojí většina zvířecích druhů…
Krom toho prý taky nenapodobují jen to syčení, ale taky se plazí/přikrčují anebo se naopak naježí a stoupnou si na zadní, aj..