Avatar uživatele
MITKEPEK

Je povinen dodavatel energie ořezat strom na vašem pozemku?

Na mém pozemku je sloup s rozvodem vysokého napětí, ze kterého vedou dva kabely na dva cizí pozemky. Tento sloup s dodávkou el. energie do mé nemovitosti vůbec nesouvisí. Kabely z tohoto sloupu prochází přes velký ořešák, který chci pokácet, nebo ořezat, ale nikdo to nechce udělat, kvůli těm kabelům. Je povinen toto zajistit zřizovatel toho sloupu – dodavatel energie?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Pepa25 před 984 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Myslím že může, pokud to potřebuje, ale povinen to udělat neni. Ořešák je tvůj a ne správce rozvodné sítě.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Na mém pozemku stojí vyšší túje a její větve zasahují do ochranného pásma vodičů. Vždycky když si toho distributor všimne, tak dostanu dopis, že mám zajistit odstranění těch větví z ochranného pásma a pokud toho nejsem schopen, že to zajistí distributor (resp. nějaký jeho subdodavatel) na nějaké mé náklady, ovšem dvakrát jsem se jim ozval a stejně nepřijeli, já bych na to musel stejně objednat plošinu za škaredé peníze… Naposled už jsem se jim ani neozýval. Takže – tvůj strom, ořezání je ze zákona na tobě.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Alesh

Logicky bych řekl, že je. Protože 1) je to jeho sloup a za 2) jen tak někdo nemůže něco dělat v okolí vysokého napětí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Určitě to není vysoké napětí, ale nízké. Protože existuje ochranné pásmo, pro umístění rozvodů vysokého napětí a tam nesmí být nic, ani stavby. A pokud k vedení nízkého napětí dosahují stromy, distributor je musí ořezat, aby např. v případě deště nedošlo ke zkratu, případně úrazu el. proudem. Někdy je nutné dodavatele energie upozornit, že se větve přibližují a oni to vyřeší. Pokud by stromy zapříčinily nějaký úraz, bude to váš problém, protože jsou to vaše stromy.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lgee

Je toho povinnen dle zákona Sb. 10028/28.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Nám v okolí el vedení ostříhali větve vzrostlé třešně a nikdo to se mnou neřešil.
Strom je v blízkosti plotu tak je přístup možný i z ulice

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Michálek1245

Udělá to, když je to třeba, protože to porušuje nějaké normy. Ale nemusí to dělat zadarmo. A věřte mi, že pak zaplatíte všechny motorgenerátory, které použijí na pohon a každý litr nafty, který u toho propálí. Na druhou stranu, co tak vím, se s vámi budou snažit co nejvíce domluvit. Alespoň taková je moje zkušenost. :)

Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nový příspěvek