MITKEPEK

Je povinen dodavatel energie ořezat strom na vašem pozemku?

Na mém pozemku je sloup s rozvodem vysokého napětí, ze kterého vedou dva kabely na dva cizí pozemky. Tento sloup s dodávkou el. energie do mé nemovitosti vůbec nesouvisí. Kabely z tohoto sloupu prochází přes velký ořešák, který chci pokácet, nebo ořezat, ale nikdo to nechce udělat, kvůli těm kabelům. Je povinen toto zajistit zřizovatel toho sloupu – dodavatel energie?

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím že může, pokud to potřebuje, ale povinen to udělat neni. Ořešák je tvůj a ne správce rozvodné sítě.

Další odpovědi
cochee

Na mém pozemku stojí vyšší túje a její větve zasahují do ochranného pásma vodičů. Vždycky když si toho distributor všimne, tak dostanu dopis, že mám zajistit odstranění těch větví z ochranného pásma a pokud toho nejsem schopen, že to zajistí distributor (resp. nějaký jeho subdodavatel) na nějaké mé náklady, ovšem dvakrát jsem se jim ozval a stejně nepřijeli, já bych na to musel stejně objednat plošinu za škaredé peníze… Naposled už jsem se jim ani neozýval. Takže – tvůj strom, ořezání je ze zákona na tobě.

Alesh

Logicky bych řekl, že je. Protože 1) je to jeho sloup a za 2) jen tak někdo nemůže něco dělat v okolí vysokého napětí.

elkon

Určitě to není vysoké napětí, ale nízké. Protože existuje ochranné pásmo, pro umístění rozvodů vysokého napětí a tam nesmí být nic, ani stavby. A pokud k vedení nízkého napětí dosahují stromy, distributor je musí ořezat, aby např. v případě deště nedošlo ke zkratu, případně úrazu el. proudem. Někdy je nutné dodavatele energie upozornit, že se větve přibližují a oni to vyřeší. Pokud by stromy zapříčinily nějaký úraz, bude to váš problém, protože jsou to vaše stromy.

Lgee

Je toho povinnen dle zákona Sb. 10028/28.

nyjono

Nám v okolí el vedení ostříhali větve vzrostlé třešně a nikdo to se mnou neřešil.
Strom je v blízkosti plotu tak je přístup možný i z ulice

Michálek1245

Udělá to, když je to třeba, protože to porušuje nějaké normy. Ale nemusí to dělat zadarmo. A věřte mi, že pak zaplatíte všechny motorgenerátory, které použijí na pohon a každý litr nafty, který u toho propálí. Na druhou stranu, co tak vím, se s vámi budou snažit co nejvíce domluvit. Alespoň taková je moje zkušenost. :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.