kajicek94

Je pokuta za stání na orné půdě uložená městskou policií oprávněná?

Dobrý den,
dnes tj. 07. 04. 2019 jsem byl na burze na zámku v Letovicích. Parkoval jsem přímo zde: https://mapy.cz/s/3qAhr . Jak už to dělám roky a nikdy nebyl problém. Po prohlédnutí burzy jsem se vrátil k autu a Městská policie Letovice mi vystavila blok na pokutu (200 Kč), kterou jsem na místě zaplatil s mým ústním nesouhlasem, ale odůvodnili to takto „Pokuta uložena za přestupek podle § 4/2 zák. č. 251/2016 Sb., ve znění p.p.“ a slovně mi bylo sděleno něco ve smyslu „Není zde označené parkoviště a jedná se o pozemek města“. V Popisu skutku je toto „dne 07. 04. 2019 v 09:00 u (nepřečtu) Letovice – stání na zeleni vozidlem …“.
Koukal jsem na to místo v KN (obecný odkaz: https://nahli­zenidokn.cuzk­.cz/ ) a zjistil, že se opravdu jedná o pozemek města Letovice, ale je evidován jako „orná půda“ (nikoliv zeleň, zda to má váhu) a chráněn jako „zemědělský půdní fond“.
Následně jsem ještě koukal na ten přestupek a zjistil toto „Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že poruší povinnost stanovenou v obecně závazné vyhlášce obce nebo kraje.“ – https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2016-251#p4-2 .
Chápu, že to není označeno jako parkoviště, ale jak jsem psal, v životě jsem neměl problém se stáním na tom místě. Dozvěděl jsem se, že město má problém s nějakým pořadatelem té burzy a evidentně si to vybíjí na mě a dalších 20 autech, které taky dostaly pokutu.
Je zde možnost napadnout vystavenou pokutu? Např. mne napadá říci, že orná půda není zeleň, nebo je požádat o doložení té vyhlášky města, na kterou byla vystavena pokuta (já ji na webu nenašel).
Ještě je důležité říci, že ten „roh“ pozemku byl ohraničen betonovými zábranami, ovšem bylo v nich uděláno místo pro vjezd a nebyla zde značka zákaz vjezdu či něco, co zabraňovalo v přístupu. Upřímně mi to připadá jako taktika města – „past“ pro návštěvníky nějakého pořadatele nějaké burzy.
Počítám s tím, že možná všichni nebudete souhlasit s tímto dotazem a budete proti němu, ale nemyslím si, že je vhodné, aby město řešilo situaci takto.

Děkuji za každou odpověď,
kajicek94

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím že no. Zeleň se převážně vyskytuje na zemědělské půdě. Stejně jako kdyby jsi vjel někomu na pole. Stejně jako nesmíš s motorovým vozidlem do lesa, neměl bys ani na pole.
Taky jsem byl dnes na burze v Letovicích a místa na parkování bylo i v areálu, pokud jsem viděl dost.

Další odpovědi
klumprt

To, co je napsáno v katastru nemovitostí není tak důležité. Může to být orná půda ponechaná ladem a je z ní krásná zelená travnatá plocha.
Pokud ovšem město změnilo přístup oproti minulým letům, bylo by nanejvýš vhodné na to místo dát nějakou dopravní značku, aby bylo jasné, že zlaté časy parkování na zeleni definitivně skončily. Oznamovat to veřejnosti rozdáváním pokutových bloků mi připadá jako svinstvo a řešil bych to dotazem na radnici.
Jinak pokud jste pokutu zaplatil, vyslovil jste s ní „úředně“ souhlas a těžko se to dá nějak zvrátit.

Kryšpín

Příslušník MP dostane pokyn od vrchního velitele ozbrojených sil města Letovic starosty, MP jedná pokuta velmi nízká, já bych byl spokojen, je otázka zda pořadatel akce má řádně vyznačeno kde je povoleno parkovat

Mc Merkurion

… po zkušenostech s měšťákama (ne v Letovicích), jakmile tam nejni cedule parkoviště, tak tam neparkuju >>> máš kliku, tady dávaj hned botičky …

Pepa25

Z popisu mi vychází, že blíže neurčená vyhláška města zakazuje parkování na pozemcích města mimo vyznačená parkoviště. Taková vyhláška mi přijde srozumitelná a není třeba řešit, jaký druh pozemku to je, když to1) zjevně není parkoviště ani 2) pozemní komunikace (že by se dal použít §25 zákona o provozu na pozemních komunikacích). Takže bych se spíš ptal, kde je možnost státní pro účastníky akce (z pohledu pořadatele / městské policie)