Kura

Je někde přesný popis povolených věcí na chodbách v paneláku?

Všude jen samé diskuze, ale žádný předpis nemůžu najít.
Schodiště má 110 cm, ale u bytů je místa logicky více, musí být volný průchod jen v šíři schodiště?

Nejlepší odpověď
Kepler

Kvůli požárním předpisům (únikové cesty) by neměly být na chodbách ani boty. Snad jen rohožky.

Další odpovědi
led

Pozrite si zákon o protipožiarnej ochrane a únikových cestách v obytných domoch (v zákonoch, vyhláškach a smerniciach ČR). Najlepšie je opýtať sa profesionálnych hasičov, ktorí chodia kontrolovať tieto priestory. Tá šírka voľného priechodu je určená na základe priechodnosti pri úniku.
Na chodbe nesmú byť žiadne horľaviny, nebezpečné predmety a kvapaliny a predmety, ktoré by pri svojom nežiadúcom pohybe zabránili bezpečný priechod. Nie je to presná citácia, ale jej zmysel.
Z praxe:
Pri požiari nesmiete použiť výťah. Priestor pri bytoch, predstavte si, že v panike sa vyrútia všetci obyvatelia bytov do tohto priestoru. Ak by bol len v šírke schodiska, tak by sa do tohto predbytového priestoru ani nezmestili. Jeden, jediný panikár dokáže zablokovať únik z ohrozeného priestoru a ak tam máte aj nejaké predmety, je schopný vás nimi ohrozovať na zdraví. Takže, ak vám môžem poradiť, radšej nič nedávajte do spoločných chodieb.

Mc Merkurion

… jeden únikový pruh se počítá 55 cm, 110 jsou dva, v této šíři musí být celá cesta >>> ano, stačí být průchod jen v šíři schodiště …

led

Dôležité je aj, aby únikové dvere na schodisko boli otvoriteľné zvnútra (tj z ohrozeného úseku) bez kľúča. Zamykanie týchto dverí je nebezpečné pre obyvateľov bytov za nimi.

Mc Merkurion

… ale otvírat se musí dovnitř, aby je mohli hasiči snadno vyrazit, tak jako většina ostatních dveří (do bytu a do místností, krom wc, tam jsou lepší otevírané ven, kdyby se někomu udělalo špatně, aby se daly otevřít) …

led

Mali by, ale…
bežné je, že únikové dvere sa otvárajú v smere úniku, nie proti smeru. Tie panelákové dvere väčšinou bývajú presklenené, takže v prípade potreby nie je problém rozbiť sklo.