Michal47

Je následující sylogismus chybný?

Ne všechna moc nad životem a smrtí patří do rukou exekutivy.
Policista je součástí exekutivy.
Ne všechna moc nad životem a smrtí patří do rukou policisty.

Viz Wikipedie
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dictum_de_om­ni_et_nullo_(a­xiom_sylogismu)

Nejlepší odpověď
annas

Často se uvádí tento příklad

Hlavní předpoklad: Všichni lidé jsou smrtelní.
Vedlejší předpoklad: Sokrates je člověk.
Závěr: Sokrates je smrtelný.

Subjekt S – termín, který stojí v závěru na místě subjektu (ve smyslu predikátové logiky) a vyskytuje se ve druhé premise.

Predikát P – termín, který stojí v závěru na místě predikátu (ve smyslu predikátové logiky) a vyskytuje se v první premise.

Střední člen M – vyskytuje se v obou premisách, avšak nikoli v závěru.

https://wikiso­fia.cz/wiki/Po­pi%C5%A1te_po­jem_sylogismu_a_u­ve%C4%8Fte,_jak%C3%BDm_z­p%C5%AFsobem_lze_pou­%C5%BE%C3%ADt_Ven­novy_diagramy_pro_ov%C4­%9B%C5%99en%C3%AD_spr%C3­%A1vnosti_sylo­gismu

Zkuste se zamyslet. Řekla bych, že je třeba změnit i náseldnost u formulace,. Pokud budete postupovat podle modelu., výsledek bude jasnější.

Další odpovědi
Kelt

Začněme používat logiku na některé události, vyberme si vhodná slova a myslíme si, že jsem snědli veškerou moudrost světa.
Pokud je někdo nebo něco součástí celku, tak nemůže jednat jako celek, to znamená, že něco může, ale ne všechno. Ale tento případ, který jsi uvedl pochází snad od Aristotela a hledat v tom souvislost s některými současnými trendy a události není nejlepší způsob.

A co třeba toto. Všichni lidé jsou bratři a sestry.
Bratři a sestry si pomáhají.
To znamená, že každý mi může půjčit peníze. ha ha

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Michal47

Bylo to špatně. Už jsem to opravil podle Vašeho modelu. Moc děkuji!

annas

Jsem ráda, že jsem poradila. Viděla jsem chybu, ale nechala jsem raději na vás.