hippeace

Je možné vyžadovat povinnost odebírat newsletter při registraci?

Narazila jsem na registrační formulář, který nelze odeslat pokud nemám zaškrtnuto že chci odebírat newsletter. V zákoně jsem našla jen to že není zákonně povinné odebírat newsletter, ale nikde info z druhé strany. Například v rámci GDPR nesmí nikdo vyžadovat povinně informace které nepotřebuje, existuje něco takového i u newsletteru?
Je tedy právně možné aby registrace byla podmíněna odběrem newsletteru?

Odpovědi
dubraro

Záleží na tom, k čemu ta registrace slouží. Není možné vázat souhlas se zasíláním newsletteru na poskytnutí služby.
Navíc je to ve výsledku k ničemu, protože si snadno můžete nastavit e-mailový klient tak, aby nežádoucí zprávy rovnou házel do koše.

anonym

Je to velmi neobvyklé. Přesně jak píše dubraro, každý rozesilatel newsletteru se snaží předejít tomu že klepnete ve svém emailovém klientu na tlačítko „nahlásit spam“ to by výrazně zhoršilo jeho pozici a ve složce spamu by pak končila většina korespondence jím zaslané i ostatním uživatelům na stejné doméně. Takže obvykle si dávají pozor na to aby uživatel odběr opravdu registroval vědomě a věděl i jak jej odhlásit a tlačítko „nahlásit nevyžádanou postu“ se tak vyhnul co nejširší oklikou … pokud ve vašem případě ale postupoval jinak a newsletter vám takto vnutil, tak to tlačítko „nahlášení spamu“ prostě použijte a bude tím bit pouze odesilatel, zatímco vy už další poštu od něj nebudete muset řešit.

GDPR se na newsletter nijak nevztahuje, ten pojednává o ochraně osobních údajů. Newsletter lze považovat za obchodní sdělení a jako takové musí splňovat pravidla definovaná jiným zákonem a sice 480/2004 Sb. viz viz tato zkušenost http://syslog.eu/25-antispamovy-zakon-funguje-html

Dát podnět k prošetření UOOS můžete zde https://www.u­oou.cz/stiznos­t.asp#obalhla­va

Drap

Ano je to možné. Pokud nechceš odebírat, nemusíš se přihlašovat.

elkon

Někdy to tak je, pokud o registraci stojíš, nic jiného ti nezbývá. Když ti ale začnou chodit otravné maily, většinou je možné toto odhlásit na stránce, která se objeví. Pokud by to možné nebylo, je další možnost, na portálu tvého poskytovatele zablokovat adresu, ze které maily chodí.