Malvína

Je mou povinností shodit hnízdo jiřiček na žádost spoluobyvatelky panelového domu?

Dobrý den.
Bydlím v menším panelovém domě, který disponuje třinácti byty. U vchodu se dům dělí na dvě části, z nichž v jedné bydlím já, ve druhé jistá nájemnice. Nepřicházíme spolu do kontaktu, pouze v případě, že se střetneme u hlavního vchodu. Z přední části domu jsou ve všech oknech v rozích nalepené nastříhané igelity, aby zabránily vlaštovkám či jiřičkám ke stavění hnízd. I přesto se u mého okna usídlily jiřičky a hnízdo postavily. Mně osobně nevadí, nepořádek na parapetu jsem si uklidila a jejich občasné štěbetání není žádným problémem. Bohužel nájemnice z vedlejšího části domu si povšimla a celkem razantně oznámila, že trvá na odstranění hnízda. S čímž osobně nesouhlasím, jelikož jsou u mého okna, nevadí mi a navíc jsou chráněné. Hnízda by se shazovat neměla.
Podotýkám, že paní je věčně nespokojená s čímkoliv, v oblibě tedy není a já se ptám, zda je má reakace v pořádku a správná? V jejím případě jsem bezradná, všude vidí něco.
Děkuji za vaše názory.

Nejlepší odpověď
Drap

Toto by mohl řešit majitel domu, popřípadě družstvo vlastníků, ovšem ne v době hnízdění. Až po vyvedení mláďat by mohl vlastník domu učinit taková technická opatření, která by zabránila případnému dalšímu hnízdění

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Bez ohledu na to jestli jste vlastníkem bytu či nikoliv, nebo jestli Vám osobně hnízdo vadí či ne. Otázkou je kdo je vlastník. Pokud jeden člověk vlastní celý dům, měl by to řešit on. Pokud družstvo, mělo by to řešit družstvo. Pokud se jedná o vlastnické byty pak je to asi tak, že hnízdo se nachází na obvodovém plášti budovy. Ten je zcela určitě společnou částí domu. Společné části spravuje společenství, které zastupuje výbor. Pokud někdo chce řešit nějaký problém na společných částech, měl aby se obrátit na výbor. Odkázal bych jí tedy s jejím požadavkem na výše uvedené…

Mc Merkurion

… řekni jí, že mají s tebou podepsanou řádnou podnájemní smlouvu, a že ty jí taky nekecáš do toho, jaký má v okně záclony …