Palpatine

Je mezi povolenými knihami ve věznicích Hrabě Monte Cristo nebo Vykoupení z věznice Shawshank?

Když v obojích knihách je téma útěku z vězení, není to zakázané jako možný návod?

Nejlepší odpověď
annas

"Neodmyslitelnou součástí věznice je také vězeňská knihovna. Navštěvuje jí zhruba polovina odsouzených, kteří se řadí mezi aktivní čtenáře a smysluplně tak využívají volný čas po práci či studiu ve věznici.

Knihovna je vybavena běžnou beletrií, ale také náboženskou a odbornou literaturou, včetně základních právních předpisů. Knižní fond čítá okolo sedmi a půl tisíce titulů, z toho dva tisíce tvoří právě odborná literatura.atd. "

https://www.vscr­.cz/veznice-rynovice/novin­ky/vzdelavani-odsouzenych/ve­zenska-knihovna/

--
Myslím si, kniha Hrabě Monte Christo z 19. století zachycuje zcela jiné poměry ve vězení , Vykoupení neznám, takže nevím.

Kajinek utekl z Mirova tak, že přeřezal mříži, dolů mu pomohl provaz, který si sám vyrobil, když „kupoval“ od vězňů provázek za kafe a cigarerty.

Dokázal, že utéct z dosud nedobytné věznice, umístění na hradě Mírov, je možné. Netuším, zda ho inspiroval Dantés, nebo měl štěstí a pomohlo mu přescědčení, že se považoval za nevinného.

Nevím, ale všechny věznice nejsou zřejmě tak „byterlné“.

Další odpovědi
Anikitos

Mno myslím, že ano.

Pochybuji, že by se dnes někdo dostal z věznice stejně jako Edmond Dantes (V pytli, ve kterém je zabalená mrtvola, kterou pak „pohřbijí“ do moře). :'D

V vězeních mívají i televize a nemyslím si, že by museli přepínat program, kdyby tam zrovna jel třeba Útěk z vězení. :)

Takovéto seriály, knihy a filmy jim k útěku asi nepomůžou (žádný praktický návod na útěk z -dnešních- věznic tam nenajdou).
Ale slyšel jsem o někom, kdo z vězení skutečně unikl a návod jak to udělat, si přečetl v nějaké knize (ale už vůbec nevím o koho šlo ani o jakou knihu).

Drap

Ne, neni. Je to povoleno.

Kelt

No někde je ve vězení i přístup k internetu a tak by měl být povolen i výběr knih. Taková metoda Edmonda Dantese by se určitě dala uplatnit v našich věznicích.