kurec

Je jizda na černo v MHD brána jako přestupek nebo pokuta?

Nejlepší odpověď
Filip84

Jestliže nemá cestující ve veřejné dopravě zaplaceno jízdné, nebo dovozné, podle tarifu, jedná se o věc občanského práva hmotného, protože tím zasahuje do majetkových práv dopravce, ergo, jediné, co mu hrozí v případě, že jízdné a přirážku k jízdnému nezaplatí na místě, nebo v dodatečné lhůtě, je žaloba k jeho obecnému soudu, no a s tím spojené náklady protistrany, případně soudu, které ho soud zaváže vykonatelným rozsudkem uhradit.

Pokud je rozsudek v moci práva, a je vykonatelný, a žalovaný dobrovolně nesplnil, co mu rozsudek ukládá, může se žalobce obrátit na exekuční soud, prostřednictvím soudního exekutora, s návrhem na provedení exekuce.

Trestněprávní rovinu věc nemá, ať už v oblasti správního trestání, nebo trestního práva hmotného. To by musel, například, cestující napadnout, ať už slovně, nebo fysicky, pověřenou osobu dopravce.

Další odpovědi
elkon

Zdá se, že se nevyznáš v termínech. Jízda na černo je přestupek, za který dostaneš pokutu.

Roman71

Jízda „na černo“ = přestupek, to je příčina a následek je pokuta 😉

Pepa25

Jízda na černo je porušení smluvních přepravních podmínek, které má za následek pokutu (přirážku).