DoTazatel

Je dokonalost člověka v jeho nedokonalosti?

Pravá dokonalost je něco nedosažitelného a neexistujícího. Sto lidí má sto chutí, jak se říká. Každému se líbí něco jiného. Pro někoho může být někdo dokonalý – např. jeho partner – líbí se mu na něm jeho rysy a určit= chování, které jsou pro něj typické. Nejvíc se nám na něm může líbit i to, co by někomu mohla připadat otravné a ošklivé (nedokonalé).

Pravdou je, že asi nic není dokonalé. Spočívá tedy dokonalost v nedokonalosti? Třeba podle vlastních názorů a preferencí.. Může být vůbec něco naprosto dokonalého a to tak, aby se to líbilo všem?

Kdyby někdo uměl nějakou činnost na dokonalé úrovni jen tak z čista jasna (což je nemožné) nebylo by to přece tak obdivuhodné, jako když někdo v dané činnosti moc nevyniká, ale neskutečně moc se snaží o to, aby v tom byl dokonalý (i když není)a nakonec se mu daří. Není samotný obdiv ukazatelem dokonalosti a čím větší je obdiv, tím by to mělo být dokonalejší?

Někde jsem slyšel, že bohové lidem závídí. Bohové by totiž měly být bytosti vševědoucí a všemohoucí, ale právě proto lidem závidí jejich nevědomost, neznalost budoucnosti a dokonce i jejich smrtelnost – protože každá chvíle může být ta poslední a díky tomu můžou lidé žít naplno a prožívat každou chvíli, můžou být překvapeni, protože nevědí, co je čeká, mohou se radovat z nečekaných událostí atd. Bohové za předpokladu, že by existovali, by byli tou dokonalostí a člověk je samozřejmě nedokonalý. Není ale právě ta jeho nedokonolost tou dokonalostí… není dokonalost nudná a to, co je nudné přece nemůže být zároveň dokonalé, ne?
Dokonalost neexistuje proto, že kdyby existovala nebyla by dokonalostí. Tou pravou dokonalostí je snaha o dokonalost a spočívá tedy vlastně v nedokonalos­ti věcí.

Nejlepší odpověď
Kelt

Jestli jsi viděl film Zkouška pilota Pirxe, tak tam právě nedokonalý člověk pilot přemohl dokonalého robota, a to právě tím, že robot měl promyšlené reakce na všechny možné tahy člověka, jen ne na to, že člověk bude bezradný.

Další odpovědi
Kepler

Asi ano, jen bych to nenazval nedokonalostí, ale kouzlem, Líbila by se každému „dokonalá“ žena s mírami 90 – 60 – 90 při výšce 180 cm? Mně taková vyzáblina určitě ne. Dokonalost neexistuje. V jedné sci-fi povídce se zeptali super hyper počítače, co je nejdokonalejší. Přemýšlel hodně dlouho a pak se zjevil výsledek: dokonale čistý bílý kruh.

EKSOT123

Ano snaha asi bude mezi tím nejcennějším. Aspoň z náboženského hlediska. Dále třeba také odevzdanost (Mám na mysli, že třeba věřící je odevzdaný Bohu s odhodláním se zříct čehokoliv, hlavně hříchu. Ale v praxi je pak na tom přes velkou snahu v lecčem hůř než jiný ateista)
Nakoukl jsem do své sbírky vtipů a citátů, co tam mám k dokonalosti:

Hodnotu člověka neměříme tou pravdou, která se stala jeho vlastnictvím, ale námahou, kterou vynaložil na její dosažení. Lessing
Jednoduchost je nekonečná dokonalost. Dokonalost je nekonečná jednoduchost. Leonardo Da Vinci

>Jednoduchosť je kľúčom k dokonalosti. Bruce Lee
>Dokonalá láska chce znášať chyby druhých, nediví sa ich slabostiam a povzbudzuje i tie najmenšie skutky čností, ktoré druhí konajú. No láska predovšetkým nesmie zostať uzatvorená na dne srdca. Sv Terezie z Lisieux
>Nikdo není dokonalý. Až do doby, než se do něj zamiluješ.
>Lepší je dnes jeden dobrý návrh, než zítra jeden dokonalý.
>Dôležitá úloha zmeniť svet nemusí čakať iba na dokonalého človeka.

Lidi máme rádi pro jejich kvality, ale milujeme je pro jejich chyby.

kosticz

Člověk si může druhého představovat docela dobře – ale nikdy ne dokonale, chápeš?

DoTazatel

@kosticz, chápu .....