Altair-AC

Je diktátor i ten, kdo diktuje diktát?

Nejlepší odpověď
annas

1. Ano, může být. Dikátor v přeneseném významu může školní dikáty diktovat, protože jde o člověka, který je panovačný, namyšlený.

diktát, diktovat, diktátor, diktátorský, diktatura
Do češtiny se slovo diktát t dostalo přes německé . Diktat z lat. dictātum, což je zpodstatnělé příč. trp. od dictāre ‘předříkávat, nařizovat’ od dīcere (příč. trp. dictus) ‘říkat’.

J. Rejzek: Etymologický slovník

Diktátor diktuje ve významu nařizuje, vydává autoritativní rozkaz, vznáší naléhavý požadavek, vnucený příkaz atd.

Diktátor je tyran, despota, autokrat.

Diktátor v současnosti nepředříkává školní diktáty, ale nařizuje diktáty. třeba v oblasti poilitické.

V době vzniku slova se školní diktáty nepsaly.

2. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mohl-by-verejne-diktator-diktovat-diktaty-svemu-lidu-a-naucit-je-spravne-jazykhttps://www­.odpovedi.cz/o­tazky/mohl-by-verejne-diktator-diktovat-diktaty-svemu-

Slovo diktátor kromě významu neomezeného vládce, který moc získal násilně nebo mu byla svěřena, má další významy..

Ještě historicky toto slovo znamená stylizátora písemností, nebo toho, kdo písemnosti diktoval.

Teoreticky by diktátor mohl diktovat i jazykové diktáty, i když by se choval stejně, jako když lidem diktoval, tedy přikazoval, poroučel, nařizoval, co mají dělat, rozhodoval o všem sám, nepřipustil, že by ani v pravopise nebyl vždy kovaný.

Jenže vládnoucí diktátor by se o pravopis zřejmě nestaral. . Lidé by totiž víc četli, víc se učili, takže by se stali chytřejšími než vládnoucí diktátor a vzbouřili by se proti němu.

Poměry vždy vytvářejí diktátora a umožňuji mu, aby lidem zacpal ústa.

Samozřejmě jde o teoretickou úvahu, hříčky se slovy, jejich významem, který se posunul.. Přece stále platí, kdyby jsou chyby .

Nikdy neříkej nikdy …

Další odpovědi
Kepler

… vůl se nechat zvolit 🙂 Ten co diktuje diktát je diktující.

marci1

Jestli máš na mysli osobu, která předčítá text a ostatní si jej písemně zaznamenávají, tak se jedná o „diktujícího“. Takže ne diktátor, ale diktující. 🙂

hapiky

Diktátoři málo diktují, oni nařizují. Je to podobné jako když se nemůže kotě okotit, tele otelit, a žralok se ožrat.