Avatar uživatele
anonym

Mohl by veřejně diktátor diktovat diktáty svému lidu a naučit ho správně jazyk?

Pak by mu sluhové vybraly sešity od svého lidu a proběhla by hromadná oprava od učitelského týmu?

Třeba někde zápolí ve světě s jazykem, tak jako my tady s češtinou.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 2710 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Slovo diktátor kromě významu neomezeného vládce, který moc získal násilně nebo mu byla svěřena, má další významy..

Ještě historicky toto slovo znamená stylizátora písemností, nebo toho, kdo písemnosti diktoval.

Teoreticky by diktátor mohl diktovat i jazykové diktáty, i když by se choval stejně, jako když lidem diktoval, tedy přikazoval, poroučel, nařizoval, co mají dělat, rozhodoval o všem sám, nepřipustil, že by ani v pravopise nebyl vždy kovaný.

Jenže vládnoucí diktátor by se o pravopis zřejmě nestaral. . Lidé by totiž víc četli, víc se učili, takže by se stali chytřejšími než vládnoucí diktátor a vzbouřili by se proti němu.

Poměry vždy vytvářejí diktátora a umožňuji mu, aby lidem zacpal ústa.


Samozřejmě jde o teoretickou úvahu, hříčky se slovy, jejich významem. Přece stále platí, kdyby jsou chyby …

I když jeden „diktátor“ působil v TEV. Byl to Jan Svěrák, který diktoval diktáty a oživoval pravidla pravopisu. Vzpomínáte si?

.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra, anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Funna

ty bys byl o hlavu kratší hned…v těch pár větách máš hrubku…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Mohl, ale nebude. Jsou mnohem důležitější věci, pro které diktátor existuje.
Není třeba do ciziny. „Náš“ Zeman, když mluví, tak se o něco podobnýho snaží. A je to dost cítit. Je to, jakoby diktoval diktát.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Cenobita

zjentek: Tobě evidentně náš pan prezident Zeman tak trošku vadí. Ovšem frackovité jednání, chování a mluva, urážky a dehonestace ho nemohou poškodit, to bys musel být větší zvíře, a i větší ryby si na Zemanovi zatím vylámaly zuby. No piš houloubku piš, vždy u toho krásně vypěníš 🙂

před 2710 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

…tak trošku??? No ty mi šmakuješ ty pecenku!

před 2709 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Snad si nemyslíš, že Zeman kdy bude řešit tvou či founda češtinu. Max z něj někde příležitostně veřejně vypadne, že čeština je napiču. No a hned ti tím pán prezident ujasní tvé kvality, velikost zvířete v tobě a smysl bytí, na to je on generál ;). Tak se hned nečerti, já jen vracím stejnou mincí bez ohledu na velikost zvířete, to víš, jsem pěnící šelma holoubku, málo platný.

před 2709 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Ještě doplním- smysl TVÉHO bytí, exaktly.

před 2709 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Jo a ještě jsem tady zapomněl vypěnit, že křupan, kterej nedokáže ženský otevřít dveře od svýho auta a alkoholik, notorik, pijak či konzument je pro mne tatáž osoba! Tlačenka je v pořádku, tu nikdo nikomu nebere.

před 2709 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Funna: vybraly sešity? Já si rychle řekl vybraly „ty“ sešity a dal tam tvrdé, ale oni je vyberou „ti“ sluhové. A sakra dobře kde je ten špalek? Pokládám na něj svou hlavu.

před 2710 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Funna

🙂…
podmět a přísudek ti zřejmě dělá problém…

před 2710 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

nedělá :), ale moc u psaní nepřemýšlím a pak to lítá. If I could write in English I will couldnt make such a big mistake but Im not good in English anyway. :P

před 2710 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Kdo by dostal kulu, tak by byl o hlavu kratší.

před 2710 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce