Savier

Je čas strávený na mobilu nebo počítači ztráta času?

Hodně sleduji Youtube, poslouchán podcasty (rozhovory) a pročítám diskuzní weby. Je takto strávený čas ztráta času?

Nejlepší odpověď
elkon

To záleží na činnosti. Pokud je to jen bezduché rolování a zírání na displej, tak ano. Pokud jde o smysluplnou činnost, tak ne.

Další odpovědi
paul1

Určitě ne, ale záleží na tom, jakou činnost při tom vykonáváte. Je to dobrá obrana
proti alzheimeru, ovšem je potřeba být aktivní, ne jen se dívat a bavit.

da ny

Z mého pohledu ANO.
Záleží na tom, kolik minut denně této činnosti věnujete. Případně, kolik hodin…
Hlavně to neprospívá zdraví člověka, ale škodí. Ničí psychické i fyzické zdraví.

„Je jedno, jestli se díváte na intelektuální film na ČT 2 nebo na zábavnou show některé z komerčních stanic. Televize mění vaši psychiku k horšímu…“
https://www.lu­pa.cz/clanky/ne­urologove-varuji-televize-je-nejhorsi-zdravotni/
https://www.no­vinky.cz/clanek/ze­na-zdravi-jak-se-prilisne-vysedavani-u-televize-podepisuje-na-zdravi-mozku-a-celeho-tela-40408157
Je jedno, o jakou jde „obrazovku“ (TV, POC, NTB. MT), internet v TV. Prostě to jednou klidi nejen poznamená, což se děje, ale zničí.

coolibrik

Podle tvé otázky to vypadá, že si se dostal do stádia kdy ti mozek sám napovídá, že něco není v pořádku. Máš na výběr ze dvou možností (jako ve filmu Matrix) – první je, že si necháš svůj mozek dál „programovat“ (budeš hezky jako papoušek opakovat to co jsi na tom mobilu a počítači viděl nebo slyšel) a nebo zvolíš možnost druhou a snížíš čas strávený na mobilu nebo počítači a časově častěji uchopíš skutečnou realitu kolem sebe a začnes svůj mozek sám programovat. Mimochodem pamatuješ jak prezident Petr Pavel mluvil před volbama o „dvou světech“? Buď zůstaneš v tom jeho nebo objevíš ten druhý. Přeji ti hodně štěstí ve tvé volbě.

zjentek

Není. Dá se tak při smyslech a zcela záměrně dobře zabíjet jinak životní čas, když se život jakkoli nepodaří. Pořád lepší než na př. perník, nebo koks.

Ad Elkon: Trochu to mně debilovi přibliž… Při čtení jde také o bezduché otáčení stránek a zírání do papíru?

Ametyst

Text v podotázce sedí i na mě, kromě prvního slova “Hodně”. Jelikož nemám televizi, svobodně si vyhledám informace tímto způsobem. Hlavně poslouchat přímou řeč, rozhovory, a ne komentáře, co kdo kde řekl, a jaký je to lotr, ale přitom ho nenechat promluvit. V tomto je televize jedinečně jednostranná, když si zve jen věrné kývaly, a ne lidi s různými názory.

Drap

To záleží na tom, podle čeho to hodnotíš. Pokud projíždíš jen tak namátkově, tak minimálně částečná ztráta času to je.

Rokio

Pokud na PC například podnikáš, obchoduješ s kryptoměnami nebo ho používáš pro správu tvých financí, tak to není vyhozený čas.

Renne

Záleží co sleduješ, posloucháš nebo čteš. Já třeba sleduji videa a poslouchám podcasty v cizím jazyce a tak se ho učím. V mém případě to nevidím jako ztrátu času......
Záleží jestli máš jiné věci na práci, školu apod., které kvůli tomu pak nestíháš nebo nemáš výsledky takové jaké chceš. Být tebou bych se zaměřila na věci, ve kterých se chceš zlepšovat, ze kterých budeš mít radost z pokroků, které budeš dělat. Můžou to být koníčky či učení se do školy, a sledování videí bych si nechala na odpočinek.

Pepa25

Youtube je široký pojem: existují kanály a videa, kde se člověk něco naučí (třeba „jirka vysvětluje věci“ nebo starší dokumenty), ale také obrovské množství kravin, typicky herní videa, konspirační bláboly, různé „mluvící hlavy“, kde někdo něco říká, ale na rozdíl od článku nedává žádné zdroje atd.
Podcasty jsou obecně daleko zajímavější (je to blíž k novinařině), ale opět záleží s kým a o čem.
Diskusní weby jsou hodně pochybné, užitečně poměrně malá, tam je potřeba si dobře hlídat čas.

Pro používání internetu a počítači tak, aby to nebyla ztráta času, je podle mě vhodné:

  1. využívat jej pro práci nebo studium
  2. hledat informace, především v situaci, kdy jsou potřeba on-line
  3. využívat užitečné aplikace (mapy, nákupy, komunikace s úřady)
  4. vždy si hlídat strávený čas

M i r e k

Mobil nebo počítač je dobrý sluha, ale zlý pán. A je obtížné v té záplavě příspěvků na Youtube a na diskuzích najít něco hodnotného. To už je asi lepší komunikovat s umělou inteligencí a ptát se jí na konkrétní věci. V dnešní době už AI dává překvapivě rozumné a relevantní odpovědi, pokud se člověk zeptá srozumitelně. Odpadá tím spousta blábolu a nesmyslů, kterými se Internet jen hemží.

Lurius

Všechno je ztráta času

Mě se líbí co řekl Lenon:
“Time you enjoy wasting, was not wasted.”

michalds

Nemyslím si to.

Kelt

Dva lidé mohou dělat stejnou činnost a pro někoho je to aktivní, pro jiného pasivní. Někdo se dívá na film z nudy, další ho studuje atd.