Avatar uživatele
Pokročilý

Je bezpečné dlouhodobé a opakované skenování oční duhovky?

Do firmy jsem po jednom incidentu nechal dát na několik dveří odemykání na kód, sken obličeje a oční duhovku.

V podstatě je odemykání na kod jen taková pojistka, kdyby to ostatní nešlo..
Kamery skenují obličeje a dveře automaticky odemknou. Pokud jste dostatečně blízko, naskenuje se oční duhovka.

Co mě znepokojuje je, že tyto skenery fungují i v absolutní tmě, protože to skenuje s IR světlem..
Sice to není vidět, ale svítí to velice silně.
Necítím přímo, že by mě bolely oči, ale mám v nich takový zvláštní pocit, jako když se třeba člověk se zdravýma očima dívá přes brýle.

Je to dlouhodobě bezpečné. Nebo mám to přisvětlení vypnout ?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Nechci dělat chytráka, ale oční problémy a věci kolem toho se stejně asi nejlépe řeší u očního, kterému lze i zavolat a zeptat se, takže to nedá práci. Já mohu jen spekulovat, že pokud tam u toho člověk neusne a nezasekne se tam, tak ho ten sken nijak neohrožuje. Samozřejmě ti co mají oční problémy, nitrooční tlak atd. by to opravdu měli konzultovat se specialisty na oči. Btw: Kolik takový jeden skener stojí a jaký typ jsi pořídil? Stačí napsat do diskuze k otázce. Díky.


Avatar uživatele
Zlatý

kód je jen pojistka kdyby ostatní nešlo ? :-) vy jste neviděl ty filmy ala James Bond kde se podobné biometrické skeny dají celkem triviálně obelstít a pokud vstupu nebrání nic jiného ... voilà :-) Správné zabezpečení vždy vychází z kombinace alespoň dvou přístupů, tedy například oční sken či otisku prstu + zadání kódu, nebo zadání kódu a přiložení odemykacího čipu ... zkrátka libovolné kombinace z kategorií 1. co jsem (biometrika), 2. co mám (čip, karta), 3. co vím (pin, heslo) ... když použijete jen jedno z toho moc bezpečné to nebude.

Ad přisvětlení je vzhledem k intenzitě a krátké expozici bezpečné.


Avatar uživatele
Stříbrný

Nechápu výrok "Sice to není vidět, ale svítí to velice silně." Tak buďto je to vidět, pak ale jde o přisvětlení a ne přímo o IR záření, nebo to vidět není a pak jak lze posoudit, jestli to svítí silně nebo slabě? IR záření může svítit jak silně chce a oku je to jedno, IR rozsah světla oko nevidí a je to pociťováno pokožkou jako teplo.

Jestli to skenuje opravdu duhovku, tak to z logiky věci právě svítit musí (a teď mluvím o tom přisvětlení), protože ve tmě by duhovka byla úplně roztažena (maximální velikost pupily) a skener by nenaskenoval nic. A jestli to skenuje nikoliv duhovku, ale retinu, tak to samozřejmě musí svíti taky, aby ta retina odrazila nějaké světlo do čidla.


Avatar uživatele
Zlatý

... nejseš tak trochu paranoik ???

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

plus, při nastavení pinu je třeba mít vždy piny dva ... oba úspěšně připustí uživatele do střežené oblasti jako by oba byly stejně platné, ale jeden z nich spustí a druhý nestpustí tichý alarm ... pokud by se zaměsnanec dostal do situace kdy má vyzradit pin, jednoduše by vždy vyzradil ten co tichý alarm spouští. I na to je vhodné pamatovat :-)

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

pin co tichý alarm spouští by měl být snadno zapamtovatelný, pokud pravý pin je 3121 pak falešný by měl být třeba 1213 po zpátku aby se dal snadno odvodit z toho který běžně zadáváte, jinak se může stát že si zaměstnanec jiný než pravý ani pamatovat nebude :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý Drap 939
Stříbrný cukrar 839
Zlatý mosoj 764
Zlatý Kepler 551
Zlatý gecco 478
Stříbrný honza19hk 288
Zlatý led 288
Zlatý Lamalam 278
Zlatý Dochy 276
Zlatý Hlada 275

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.