Mp2

Je bezpečné dlouhodobé a opakované skenování oční duhovky?

Do firmy jsem po jednom incidentu nechal dát na několik dveří odemykání na kód, sken obličeje a oční duhovku.

V podstatě je odemykání na kod jen taková pojistka, kdyby to ostatní nešlo..
Kamery skenují obličeje a dveře automaticky odemknou. Pokud jste dostatečně blízko, naskenuje se oční duhovka.

Co mě znepokojuje je, že tyto skenery fungují i v absolutní tmě, protože to skenuje s IR světlem..
Sice to není vidět, ale svítí to velice silně.
Necítím přímo, že by mě bolely oči, ale mám v nich takový zvláštní pocit, jako když se třeba člověk se zdravýma očima dívá přes brýle.

Je to dlouhodobě bezpečné. Nebo mám to přisvětlení vypnout ?

Odpovědi
dust8

Nechci dělat chytráka, ale oční problémy a věci kolem toho se stejně asi nejlépe řeší u očního, kterému lze i zavolat a zeptat se, takže to nedá práci. Já mohu jen spekulovat, že pokud tam u toho člověk neusne a nezasekne se tam, tak ho ten sken nijak neohrožuje. Samozřejmě ti co mají oční problémy, nitrooční tlak atd. by to opravdu měli konzultovat se specialisty na oči. Btw: Kolik takový jeden skener stojí a jaký typ jsi pořídil? Stačí napsat do diskuze k otázce. Díky.

anonym

kód je jen pojistka kdyby ostatní nešlo ? 🙂 vy jste neviděl ty filmy ala James Bond kde se podobné biometrické skeny dají celkem triviálně obelstít a pokud vstupu nebrání nic jiného … voilà 🙂 Správné zabezpečení vždy vychází z kombinace alespoň dvou přístupů, tedy například oční sken či otisku prstu + zadání kódu, nebo zadání kódu a přiložení odemykacího čipu … zkrátka libovolné kombinace z kategorií 1. co jsem (biometrika), 2. co mám (čip, karta), 3. co vím (pin, heslo) … když použijete jen jedno z toho moc bezpečné to nebude.

Ad přisvětlení je vzhledem k intenzitě a krátké expozici bezpečné.

cochee

Nechápu výrok „Sice to není vidět, ale svítí to velice silně.“ Tak buďto je to vidět, pak ale jde o přisvětlení a ne přímo o IR záření, nebo to vidět není a pak jak lze posoudit, jestli to svítí silně nebo slabě? IR záření může svítit jak silně chce a oku je to jedno, IR rozsah světla oko nevidí a je to pociťováno pokožkou jako teplo.

Jestli to skenuje opravdu duhovku, tak to z logiky věci právě svítit musí (a teď mluvím o tom přisvětlení), protože ve tmě by duhovka byla úplně roztažena (maximální velikost pupily) a skener by nenaskenoval nic. A jestli to skenuje nikoliv duhovku, ale retinu, tak to samozřejmě musí svíti taky, aby ta retina odrazila nějaké světlo do čidla.

Mc Merkurion

… nejseš tak trochu paranoik ???

anonym

plus, při nastavení pinu je třeba mít vždy piny dva … oba úspěšně připustí uživatele do střežené oblasti jako by oba byly stejně platné, ale jeden z nich spustí a druhý nestpustí tichý alarm … pokud by se zaměsnanec dostal do situace kdy má vyzradit pin, jednoduše by vždy vyzradil ten co tichý alarm spouští. I na to je vhodné pamatovat 🙂

anonym

pin co tichý alarm spouští by měl být snadno zapamtovatelný, pokud pravý pin je 3121 pak falešný by měl být třeba 1213 po zpátku aby se dal snadno odvodit z toho který běžně zadáváte, jinak se může stát že si zaměstnanec jiný než pravý ani pamatovat nebude 🙂