df

Jaký vývoj cen nemovitostí do budoucna očekáváte?

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle mnoha odborníků je současný trh přehřátý a brzy ta bublina bouchne. Já si to myslím taky a do karet mi hraje i to, že stavebnictví nových bytů výrazně narostlo. Ceny asi půjdou dolů, ale ne nějak dramaticky.

Další odpovědi
aliendrone

Setrvalý růst, nikde ani náznak Keplerovy „bubliny slibující brzy bouchnout“. Přinejmenším pokud jde o nemovitosti v Praze. Tempo růstu dost možná trošku poleví, přeci jen znehodnocení papírků v důsledku jejich dalších a dalších emisí a BRUTÁLNĚ deficitních rozpočtů zapříčiněných Covidem bylo statisticky nadstandardní, ale inflace NEVYHNUTELNĚ poroste tak jako tak DÁL vyšším tempem. Investiční byty v Práglu teď frčí, slyšel jsem, že např. projekt na Nákladovém nádraží (ještě ani nekopli, jen stavební pozemek je ohrazen) je prý již NYNÍ ze 2/3 prodán. Ono hodně záleží na lokalitě, no. :)

autacek

Dokud bude existovat převis poptávky nad nabídkou, tak nelze očekávat nějaký výrazný cenový sešup. Kupodivu, ani koronavirová „krize“ nezpůsobila u řady lidí neschopnost splácet hypotéky, ba naopak, poptávka po nemovitostech ještě narostla, neboť je to jedna z mála možností, jak alespoň částečně uložit peníze, ono totiž to co se děje dnes, tedy rozhazovačná politika státu (včetně podplácení voličů) na cizí úkor, to nemá snad v naší historii obdoby.

Hlada

Ceny nemovitostí vždy rostly, rostou a je naprosto naivní si myslet, že to bude dál jinak. Rozdíl bude jen v rychlosti růstu. Tipuju, že dál budou rychle stoupat ceny běžných bytů a RD ve větších městech a ceny zemědělské půdy. Ukládání úspor do nemovitostí je u nás tradiční, virové období umožnilo jejich zvýšení, hypotéky jsou extrémně levné, takže poptávka bude vysoká a ceny poletí. Cestování zůstane omezené a pro seniory se stane bydlení ve městech neúnosně drahé, takže bude stoupat poptávka i po chalupách a obyvatelných chatách. Tipuju, že jediné, co může ztratit na ceně, jsou luxusní byty v centru Prahy, určené k pronajímání zahraničním návštěvníkům, protože klesne poptávka.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

hjghj hvjf

Vážený pane, potřebujete půjčku ke konsolidaci svého dluhu? Potřebujete půjčku na financování svého podnikání? Fyzickým osobám a společnostem nabízíme zajištěné půjčky nebo prostředky za nižší úrokovou sazbu 2%. Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím; e -mail (Theodorejamesonfinance@gmail.com). Čeká na vaši odpověď co nejdříve. Pane Jamesone

Kepler

alien: setrvalý růst? To snad ne, už dnes si byt normální velikosti málokdo může dovolit a tak letí malometrážky. Žádný strom neroste až do nebe.

aliendrone

Kepler>>> Přemýšlíš jako KLASICKÝ kapitalista, tedy ve stylu „když si půjčím, budu to muset vrátit“ apod., tohle už celá DESETILETÍ dávno neplatí. Musíš myslet „progresvině“ v intencích globálně-inflační ekonomiky, kdy žiješ v kleštích mezi půjčkami a úvěry na jedné straně a splátkami pohledávek/úroků na straně druhé. Přičemž to NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je rozpoznat správný okamžik, kdy VHODNÝM způsobem převést/shrábnout aktiva a pasiva přehodit nejlépe na drobné akcionáře. ;) :D

Jistěže v konečném důsledku máš pravdu, ani ta nejfikanější kouzla „moderní ekonomiky“ nedokáží natrvalo zadržet nevyhnutelný krach, který nakonec při takovém hospodaření MUSÍ přijít. Stačí se podívat na „americkou (původně jen hypoteční, poté bankovní) krizi z let 2007/8“ (nakonec celosvětovou) nebo na krach Enronu, aby ti to bylo jasnější. Fór je v tom, že se dá krach DLOUHO oddalovat (a tudíž i stejně tak dlouho VYDĚLÁVAT), no. :)

Tohle by bylo na celé velmi obsáhlé pojednání (a i tak by se jen vylmi hrubě pouze jmenovaly a popsaly hlavní principy současné ekonomiky). Venkoncem se to studuje vysokoškolsky, to se v krátkosti NEDÁ. Ovšem tvůj předpoklad, že si to „málokdo může dovolit“ (koupit bydlení) je omyl a největším důkazem je právě míra PRODEJE takového bydlení. ;) :)
Ber prostě v potaz fakt, že jakkoliv se to tak prezentuje, že při krachu/krizi „zmizely peníze investorů/akci­onářů/střadate­lů“, tak VE SKUTEČNOSTI se jen „přesunuly jinam“. NEPŘESTALY existovat, víš? Ono je to dokonce NAOPAK, peníze v systému PŘIBÝVAJÍ, ale jak říkám, to je na hoooodně dlouhý běh vysvětlování. ;) :D :D

Kepler

To vše je velmi fundované, ale zatím vše vždycky přebila jediná a vždy fungující a základní poučka tržního hospodářstství (ne kapitalismu). Vztah nabídka a poptávka. Howgh!

aliendrone

Kepler>>> Sakra, kde soudruzi udělali chybu? PRÁVĚ O TOM PÍŠI, ŽE TOMU UŽ TAK ZDALEKA NENÍ!

Takže praktický příklad – ti zmetci na magistrátu (Piráti) slibovali, že „zatočí s AirBnB“. To je taková agentura, která nabízí pronájmy bytů (obvykle cizincům a turistům) – protože tím silně zvedají obecnou výši pronájmů bydlení, která (jak možná víš) je v Praze „trochu jinde“, než ve zbytku Črdele a zejmena pro mladé je to HODNĚ těžké břemeno. Jo, blbí mlaďasi se mohli utleskat (jasně – zní to dobře) a CO se stalo? Přišel Covid a Air BnB zvadla > turisté =0, gastarbeiteři=těžký pokles (mnozí se vrátili domů, nebyla práce) > HODNĚ bytů se uprázdilo. Dle tvé logiky (klasické kapitalistické) by měly nájmy KLESNOUT spolu s poptávkou. Co se ale stalo? NIC, dokonce nájmy celkem mírně STOUPLY! To je dáno jednak nižší reálnou hodnotou papírků (kupní síla peněz klesla, neříkej, že sis nevšiml růstu cen třeba potravin a kdyby jen potravin), ale HLAVNĚ tím, že jde o REGULOVANÝ trh (velikou část trhu, resp. bytů vlastní město a to ani nenapadne jednat „nějak tržně“ – proč by měli snižovat nájmy?), víš? A soukromým majitelům se prostě vyplatí půl roku, rok i klidně déle nepronajímat a pak o to více zvednout nájem. Jsou tu i mnohé další faktory, ale to nemá cenu rozebírat, když neznáš místní situaci a její pozadí, každopádně DŮLEŽITÝ JE FAKT, že byty JSOU PRÁZDNÉ (viz výše – poptávka POKLESLA), ale CENY NÁJMŮ NEKLESLY!

Nicméně s vyjímkou toho, že se Piráti teď mistrovsky plácají po zádech a machrují (jakože „jak s AirBnB zatočili a splnili volební slib“, i když i debilovi je jasné, že za to může Covid, nikoliv Piráti a TO PODSTATNÉ, tedy SNÍŽENÍ CENY nájmů se nekonalo!), mladá stehna tleskají a jásají nad „schopnostmi“ svých politických zástupců (což není nic divného při průměrných inteligenčních schopnostech a obecném rozhledu Pirátských voličů).

Ale co DÁL? Povím ti, co bude dál. Dříve nebo později šaráda s Covidem skončí, situace se vrátí přibližně k původnímu stavu (jakkoliv s nějakými změnami) a spolu sní se VRÁTÍ i AirBnB. Jenže TENTOKRÁT (protože díky ní poptávka VZROSTE) se ceny nájmů ZVEDNOU a to ZNAČNĚ, nevylučuji ani raketově, ale to záleží na rychklosti míře uklidnění Covidsituace. (Tady to ZAFUNGUJE, na rozdíl od opačné situace, tedy vyšší poptávka=vyšší cena). Mooooc se těším, jak se budu posmívat fňukajícím mladým stehnům u piva (tedy voličům Pirátů až budou kňourat, jak jsou ty pronájmy bydlení neúnosné a hypotéky spíše z kategorie sci-fi)! :D :D :D

Tolik tedy k tvému „vždy fungujícímu“ vztahu nabídka-poptávka, resp. jak funguje v moderní praxi. Jak říkám, tohle co tvrdíš je KLASICKÝ kapitalismus, tam to OPRAVDU FUNGUJE (fungovalo). V tomto prasoidním regulačně-dotačním ŘÍZENÉM systému je to prostě JINAK, no. Ostatně to není žádná novinka, už asi před sto lety byl objeven postup „než snížit cenu, to raději úrodu spálíme/zaoráme“ (a to se DĚLÁ DODNES – i u nás!), to fakticky nevíš? A KDE máš teď svůj „klasický vztah nabídka-poptávka“, muehehe? ;) :D :D

autacek

@aliendrone Já ale nějak nevím nad čím hořekuješ, vztah nabídky a poptávky přece funguje i po akceptaci toho elaborátu, co jsi napsal. Zapamatuj si základní ekonomické pravidlo, poptávka určuje nabídku, nikoli obráceně.

Není pravda, že cena pronájmů mírně neklesla, dokonce jde sehnat dlouhodobé bydlení v centru města za cenu, která byla obvyklá od centra podstatně dál, nicméně pořád platí, že bude-li možnost prodat něco dráž, tudíž že to někdo koupí, proč bys to prodával levněji?

Co se týká ubytování AirBnB, jakým právem chceš neustále vlastníkovi nařizovat, jak má užívat svůj majetek? Proč by měli být zvýhodňovány (předražené) hotely, když řadě lidem stačí přespat?