Gestas

Jaký statut měly formálně bantustany?

Prohlašovaly sebe sama za samostatné státy, které ale nikdo neuznal (něco jako Podněstří), nebo to bylo jinak?
.............­.............­.............­.............­.............­.........A Již­ní Afrika jejich nezávislost uznávala?

Nejlepší odpověď
annas

"Bantustany byly černošské rezervace s určitou mírou samosprávy. Jihoafrická vláda je zřizovala jako „nezávislé“ (ovšem mezinárodně nikým neuznané) státy s vlastním „občanstvím“, aby jejich obyvatelstvo mohla zbavit jihoafrické státní příslušnosti a učinit z nich bezprávné dělníky, dojíždějící za prací do zbytku JAR.

Jihoafrické vojsko však tuto „suverenitu“ stejně příliš nerespektovalo a zasahovalo kdykoliv se v rámci bantustanu jevily známky odporu vůči ústřední vládě.

Bantustan je název pro uměle vytvářená historická samosprávná území existující v etech 1959–1994 v JAR a v letech 1968–1989 také v Namíbii pro původní černošské obyvatelstvo z důvodů jejich rasové segregace, prosazované tehdejším režimem apartheidu.

Často lze v literatuře najít i z angličtiny pocházející název Homeland (česky přibližně domovina), pojmu bantustan používalo politické vedení apartheidu. Cílem této politiky bylo prosadit rasovou segregaci černého obyvatelstva i územně založením formálně nezávislých státečků.

Tyto státy však byly finančně, hospodářsky i vojensky krajně závislé na Jihoafrické republice a jednalo se o jistou formu rezervátů.
Jednotlivé bantustany byly uměle osídlovány určitým černošským kmenem, např. Ciskei, Transkei."

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:451NfbBKX5sJ:­www.eprojekt.gjs­.cz/Services/Dow­nloader.ashx%3Fid%3­D1441+&cd=7&hl=cs&ct=cln­k&gl=cz&clien­t=firefox-b

O dalších zemích, a významu slova homeland se dovíte v odkazu.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Homeland

Pod významu slova homeland uvádí zdroj , že v době aparheidu
v Jižní Africe stanovila vládnoucí vláda přibližně 25 % území pro vybudování domorodých osad pro černochy. Bílí a jiní ‚nečerní“ obyvatelé byli omezeni tím, že nesměli vlastnit půdu a usazovat se v těchto oblastech.

Po roce 1948 získaly oblasti větší „domovské právo.“.
Od roku 1976 byla některým z těchto regionů udělena nezávislost, ale dlouho zůstaly nepovšimnuty.

Další k uvedenému anglickému pojeti v zemích – Sovětský svaz, USA, Turecko, a Austrálie. .

K doplnění otázky

"Bantustan polosamosprávné ůzemí v JAR, vytvořené z rezervací afrických obyvatel. Do bantustanu jsou násilně přesídlováni Afričané z celého území JAR a nuceni zde žít na zemědělsky bezcenné půdě.

Poskytnutím formální samostatnosti bantustanu, kterou ovšem kromě JAR neuznal žádný stát, se jihoafričtí rasisté snaží dokázat možnost „svobodného vývoje“ afrických obyvatel v JAR a zakrýt skutečnou nadvládu bělošské menšiny. "

http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&id_des­c=7343