mosoj

Jaký je rozdíl mezi proudovým chráničem a proudovým jističem či pojistkou ?

Nejlepší odpověď
Luki

Proudový chránič porovnává proud, který teče „DO“ spotřebiče a který odchází „ZE“ spotřebiče. Kontroluje vlastně rozdíl proudů mezi fází a „nulákem“. Pokud je v těch proudech rozdíl, znamená to, že ten proud uniká ještě někudy jinudy (obvykle přes tělo chudáka člověka přímo do země). V tom případě ihned odpojí přívod proudu.

Proudový jistič pouze kontroluje, jestli proud, který teče do obvodu, nepřekročil povolenou hranici. Takže na rozdíl od chrániče nemůže zabránit úrazu elektrickým proudem.
Když jistič vypadne, je možné ho znova nahodit.

Pojistka má stejnou funkci jako jistič, akorát je pouze na jedno použití. Když se přepálí, musí se koupit nová.
Výjimku tvoří některé druhy tepelných pojistek, které se po vychladnutí znova aktivují.

Další odpovědi
Ajeto

Zeptej se v elektru v,,,,,,,,,

janek66

Luki to napsal přesně,doplním jen že proudový chránič se používá tam kde je zvýšené riziko úrazu el.proudem.Doma je důležitý třeba u zásuvky do které zapojujete pračku, elektrickou sekačku trávy nebo třeba čerpadlo u bazénu.

mosoj

Luki : Jenom bych dodal, že rozdíl ve vystavení proudové ochrnz je ,mohonásobně rychlejší a při velmi malých proudech ( cca 30 mA ) proto proudová ochrana zabrání v úrazu a jistič většinou ne. Bohužel proudová ochrana vystavuje i tehdy, pokud spotřebič má nějaké malé svodové proudy. Takže dost starých spotřebičů nejde vůbec používat.