Válek Petr

Jaký elektrický jistič vybrat?

Stroj, který hodlám používat, disponuje jističem 3×25C. Hlavní domovní jistič má 3×25B.

Je potřeba změnit domovní jistič také na 3×25C nebo stroj bude bez problémů fungovat? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Otázka je, o jaký jde stroj a z jakého důvodu je jistič s charakteristikou C v něm osazen. Pokud jde o nutnost, vzhledem k těžšímu rozběhu (což se dá předpokládat), pak to na nynější přívod nebude možné používat. Změnu jističe z charakteristiky B na C většinou RZ nepovolují. A aby nevypadl jistič s charakteristikou B, tak by byl nutný (odhadem) minimálně o dva až tři stupně vyšší, tedy někde kolem 50–63A. Toto vše je ale vždy projednat s RZ a souvisí to většinou rovněž i s posílením hlavního domovního přívodu.
Jinak, pokud to připojení stroje vyzkoušíte, uvidíte. 😉

Další odpovědi
elkon

To není tak jednoduché. Pro zvýšení hlavního jističe by bylo potřeba také změnit průřez přívodních vodičů. Podle mě není možné za běžné domovní instalace tento stroj provozovat. Musíte to projednat s vaším distributorem el. energie. Pouhá změna charakteristiky jističe nestačí. Musel by být o stupeň vyšší. Jak říkám, projednat s distributorem.

Kryšpín

Měl by jistič postupovat postupně od spotřebiče nahoru v případě přetížení nyní pravděpodobně nevyhodí jistič u stroje ale hlavní i když žádný není přesný na uvedené data může vyhodit i dříve.