Lukes888

Jaký je Přesný rozdíl mezi kouskem zlata , např . zlatým řetízkem a investičním zlatem?

Jedno i druhé sa dá koupit i prodat. Lze tedy i zlatý řetízek považovat za investici do zlata?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Obojí lze považovat za investici do zlata, ale u řetízku nebo obecně jakéhokoliv šperku platíte kromě zlata ještě umělecké zpracování a pořizuje se pro to, jak vypadá (a není proto univerzálně prodejný). Investiční zlato je lépe prodejné, protože má univerzální podobu (slitky resp. cihličky).

Další odpovědi
Drap

Ano, lze to považovat za investici ovšam část ceny jsou náklady na zpracování, režie a práce.

Filip84

  1. Quantum lidské práce, kterou musíš vynaložit, abys roztopil čisté zlato a nalil ho do formičky (investiční svitek) versus vyrobil ze zlata slitinu požadovaného stupně ryzosti, a z ní zlatnický hotový výrobek (řetížek, zlatý plášť na iHebel pro Putina atp.), je poněkud řádově odlišné, proto náklady na výrobu svitku versus zlatnického výrobku jsou značně rozdílné, eo ipso, i výsledná cena za jednotku hmotnosti čistého zlata je poněkud odlišná.
  2. Investiční slitek je tvořen zlatem o ryzosti 999/1,000 (24 karátů), tj. prakticky ryzím zlatem. Žádný zlatnický výrobek nelze vyrobit ze zlata o ryzosti 999/1,000, poněvadž je na to příliš měkké, nejobvyklejší ryzost výrobků je 585/1,000, tj. 14 karátů. Ta ryzost neznamená nic jiného než, že na 1,000 g výrobku je použito 999 g ryzího zlata a 1g obecných kovů (slitek), nebo, že na 1,000 g výrobku je použito 585 g ryzího zlata a 415 g obecných kovů (zlatnický výrobek). Samozřejmě, těch 415 dílů z 1,000 obecných kovů taky není, že zlatník, jda z práce domů, uvidí v příkopě se válet kus rezivé traversy, a tak si jí hodí do batůžku, a potom s ní v práci „ředí“ prstýnky, jo, taky to něco stojí, eo ipso, náklady navíc.

Pokud hodláš zakoupit investiční zlato, no tak ono poněkud záleží, kolik toho budeš nakupovat, ono nakoupit 1 g, nebo 100 kg, znamená poněkud významný rozdíl v ceně za jednotku hmotnosti ryzího zlata. Samozřejmě, pokud by se Ti někde poštěstilo nakoupit levně šperky, bez ohledu na ryzost, ty šperky by měly pravý punc atp., tak je to taky investice, zlato jako zlato. Jinak se to ale příliš nevyplatí.