MonkeyKing

Jaký jazyk v Indii je nejvíce podobný romštině?

V Indii, Srí Lance, Pákistánu, Bangladéši … já vím, že sem budete psát sanskrt nebo hindštinu, ale existují i jiné jazyky!

Nejlepší odpověď
annas

Jazyk Romů pochází z jednoho severozápadního dialektu staré indštiny. Romština má mnoho společného se středoindickými jazyky, kam patří též západní hindština, gudžarátština, bhílština, khandéší, radžasthánština.

Toto téma je stále živé a stále se zkoumá, ke kterému jazyku má romština nejblíže. Lze jen s jistotou konstatovat, že se jedná o jazyk příbuzný některému z jazyků současné Indie.

Jinak romština se dělí na dialekty, Mnoho Romů však za svůj mateřský jazyk považuje jazyk země ve které žijí, nebo mluví smíšeným jazykem, který je kombinací romštiny a jazyka dané země.

Knižní zdroje, Net

Doplňuji:
Indická romština?

Ad ocko, romština je indický jazyk, není totožná s gudžarátštinou ani ostatními jazyky z této skupiny. Jsou jen příbuzné, takže jsou si v něčem podobné.. Stejně jako čeština není totožná se slovenštinou, ale spojuje je to, že patří mezi západoslovanské jazyky.

O původu jazyků vypovídá tzv. genetická jazyková typologie – podle příbuznosti jazyků – teorie stromu – už jsem někde vysvětlovala. ,

Romština patří mezi Indoíránské jazyky, které jsou jednou ze skupin indoevropských jazyků.. Dělí se např. na indoárijské jazyky, mezi něž patří romština.
Dělení romštiny:

  1. severní romština

    baltská romština

    karpatská romština

    kalo-finská romština

    sintská romština

    velšská romština

  2. balkánská romština
  3. valašská romština

Další odpovědi
anonym

Ať koukám jak koukám, podotázka zněla zda existují i jiné jazyky a annas vypsala (snad) všechny! Ale matka pluku si musí prosadit tu svou. Kdo z vás věděl, že rómština se dělí na takový počet jazyků ?. A pochybuji, že ockem zmiňovaná gudžarátština, se vyskytuje i u nás! A to, že ocko má pouze 2 palečky od těch pravých soukmenovců je známkou, že annas měla, má a bude mít,co se týče otázek z jejího oboru, více nominací, více kladných hlasů a já ji to přeji, ale přiznám se, že bych nechtěl, aby mě učila jazyk český. To by bylo koulí, více jak v Sarajevu. 🙂

anonym

Vyhledávač na heslo „původ Romů“ dává odpověď i na Tvůj dotaz. U spousty jazyků, jimiž mluví indické obyvatelstvo je základem sanskrt, který se různým množstvím používaných slov promítl do většiny jazyků. Tedy i do indické rómštiny – gudžarátštiny. Tu bych považovala za jazyk, jímž mluví převážná většina Romů.
Doplňuji:
Ad Annas – mnoho slov o ničem. Nemusíš ztrácet čas tím, že mi vysvětluješ své myšlenkové pochody. Na jasnou otázku jsem napsala jasnou odpověď. Za tou si stojím.

led

Z otázky jasne cítiť, že ide o súčasné jazyky používané v Indickej oblasti.
Preto sa musíme zamyslieť aj nad výrazmi „nejvíce podobný“(otázka) a „totožné“
Z jazykového hľadiska rómštine sú podobné či vzdialene príbuzné aj jazyky používané v severnej časti Indie. Nejde len o jeden jazyk, kedže časom jazykové odlišnosti sa zatierali.
Výraz totožný jazyk romština=indická rómština – gudžarátština ma asi to isté prirovnanie ako čeština=staros­lovienčina.

dudu

Paní ocko, smazal jsem Tvoji odpověď protože je neobsažná a zlá. Promiň, ale poslední dobou si prosazuješ svoje „pravdy“ příliš vehementně a vystupuješ jako kdosi, kterému snad ani nelze oponovat!!

anonym

Dudu, pouze šetřím časem a přestávám plýtvat slovy. Nejsem tak nedůtklivá, abych nedokázala připustit chybu. Jenže kdo ji tady na Odpovědích.cz přiznává, že? Nechceš snad po mně, abych byla jediným zářným příkladem morálky, když na ni tady kdekdo kašle? Nebo snad ano?
Opět ve Tvém případě výjimečně porušuji pravidlo a odpovídám v diskuzi, kam nechodívám. Nemám na to tolik času, abych se vyžívala v neplodných diskuzích na téma: ten je špatný a ten je dobrý.
Ukazováček zdvižený k nebi a neustálé strefování se do toho, kdo tu odpověděl správně a kdo špatně si tu osobují jiní lidé. Mně připadá jako bohapustá ztráta času se tím vůbec zabývat. Takovou profesní deformací netrpím.
Ale samozřejmě se mohu mýlit i v tomto. Třeba mne někdo přesvědčí, že to plýtvání energií a časem není.

dudu

Ocko, obsah Tvého poselství akceptuji a v něčem i docela chápu. Jen tomu zmiňovanému spěchu a nedostatku času a možná i chybějící troše nezbytné pohody malinko nerozumím.
Nemohu však změnit názor, že na paní Annas jsi byla nemístně tvrdá. Díky za odezvu a měj slunce v duši.

anonym

Paní Annas si mou osobu bere „na paškál“ evidentně častěji než já ji. O žádné nemístné tvrdosti laskavě nemluv, pokud sis neprohlédl její příspěvky vztahující se k mé osobě (a to jsi zcela zřejmě neudělal). Nikdy to nejsem já, kdo takovéto rozmíšky začíná. Je zbytečné ztrácet svůj vyměřený čas na tomto světe hloupostmi, které nikomu ve svém důsledku nemohou přinést nic pozitivního. Kdyby „paní Annas“ dokázala potlačit své kantorské zlozvyky a přestala přes to, že otázka byla jasně formulovaná, obhajovat nesmyslnost své předlouhé odpovědi a dělat to na můj úkor, tak by má slova mohla mluvit o tvrdosti. Jenže je to přesně opačně. Nejsem to já, kdo má nutkavý pocit, že prestiž mu vylepší poukazování na to, že druzí odpověděli jinak. Kdo tady určuje pravidla, že co napíše Annas je jedině správné? Pokaždé to tak zjevně není. Kdo jí dává právo určovat, která odpověď je správná? Je snad k tomu jmenována adminem? Pokud ne, tak překračuje svá práva, pravomoci a také hranici slušného chování.
Třeba právě ti druzí pochopili dotaz tazatele lépe než věhlasné celebrity zdejšího servru.
Dotaz na jeden jazyk, je stále dotazem na jeden jazyk. Smazal jsi to, měl sis to přečíst pořádně. Teď buď tak laskav a zamysli se – je v pořádku příspěvek Annas? Pokud si chceš v této věci hrát na spravedlivého soudce, kde je skutečná pravda? Já nezačala a neměla v úmyslu zdůrazňovat, že dotaz zněl jinak. Opakovaně tady vládnou kantorské snahy dělat z „nepohodlných“ lidí s vlastním názorem terče ironie, narážek a urážek. Čti pořádně, kdo se na nich jakou mírou podílí.
Jak dlouho si to podle Tebe musím nechat líbit třeba já? Vládne tu velmi nekolegiální prostředí. To se určitě nezlepší, když bude stále někdo vypisovat: Dr.Axl udělal (napsal,řekl..) to a ono, ocko napsala blablabla. Vadí nám oba, tak samozřejmě spolu musí něco mít, atd. Samozřejmě se to napíše ke skvělému projevu vyvoleného jedince. Většinou raději do diskuze, protože se ví, že do té já zabřednu velmi zřídka. A jak to podle Tebe tedy vypadá? Jako férové jednání, nebo někomu ujela „jenom ruka“? Je to jednání dospělého a moudrého člověka? To má někdo zapotřebí snažit se „shazovat“ druhé, jenom aby si dodal pocit důležitosti? A získá ho takovým chováním? U někoho možná, u přemýšlejících lidí sotva.
Proč tu nejsou problémy s dětmi, které si potřebují na nějaká pravidla teprve zvyknout. Proč se jako nevychovanci chovají vysokoškolsky vzdělaní lidé? Nebylo to poselství. Smazal jsi věcný a správný příspěvek. Nejsi první ani poslední kdo něco takového udělal. Pokud chceš, aby byla Annas nedotknutelná, tak ať dá ostatním lidem pokoj. Tady nejsme ve škole a ona není paní kantorka před katedrou. Kdo chce mít od lidí pokoj a chce si tu hrát na ublíženou chudinku, která se ostatních bojí, tak by v první řadě měl sám ctít ostatní členy společenství. Vyzdvihovat sám sebe na úkor druhých, to o nějakém strachu ze šikany Dr.Axla a pod. nesvědčí.
Teď to je teprve všechno.

O mou duši není třeba mít obavy. Ta je čistá a zdejší balast na ní žádné odezvy nenechává. Mám lidi ráda. Děkuji Ti za přání, i já Tobě přeji klid a mír v srdci, rozum a nadhled, na který jsem u Tebe zvyklá, a postřeh, který Tě příště nezradí.

anonym

Píšeš dlouho, ale blbě!

anonym

:) ona pise blbe, i kdyz pise kratce. !!

johana 56

Barbakane,myslím,že by těch koulí zas tolik nebylo.Z vyčer­pávajích a rozšířených informací od Annas vždy nějaká informace v pdvědomí zůstane.Možná právě takový způsob vysvětlení učiva by dnes prospěl mnohým žákům a studentům.

anonym

Johano, máš pravdu. I já se tady naučil nějaké ty pravidla mateřského jazyka a stále se učím. Ty koule, to bylo jen aby řeč nestála, ale …

johana 56

Nakonec se stane z češtiny koníček…A loule se dají vžycky opravit.

Andělé

Čistá duše? Ta se přeci neprezentuje jako hněv, rozčílení, nenávist, závist, odsuzování apod. Nesoudnost a silné ego,to ale nedovolí poznat. Sílu jim dává jejich zavřené srdce. Jen láskou otevřené srdce je bránou do čisté duše. Kdo se umí těmato očima dívat,viděl by místo vzteku a zloby i to,že Annas si tu nepotřebuje hrát na ublíženou chudinku, která se ostatních bojí,ale naopak,že je o kus dál,než ti co ji napadají! Těm co leží neustále v žaludku a srší na ni svou zlobu,si nad sebou ušili vlastní bič-bumerang,který se jim vrací dvojnásobně zpátky,tím užírají jen sami sebe.
Ale škoda „mluvit“,ego má přeci vždy svou pravdu…

„Moudrý člověk má moudrost v srdci, hlupák na jazyku.“

bolak

Co to pro tebe znamená „na paškál“? Já bych řek že jen opravila tvůj nesmysl, aby nemátl ptáče (ptáč = ten, jenž se ptal). To je snad jedno jak přesně zněl dotaz nebo ne? Odpověděla na danou otázku? Já bych řek že odpověděla, tak nevím proč máš potřebu do ní šít, jenom proto že přidala i něco navíc.

A když seš taková odbornice na tu romštinu, mohla bys mi říct, co to znamená chas miro kar a jak se řekne rómsky paštika?

PS: Tvá duše je čistá jak lilie :D

led

Ad ocko – mnoho slov o ničem.
Myslím, že „kantorské“ spôsoby Annas, nie sú útokom na zlého žiaka, ale pekné vysvetlenie, prečo nemožno považovať indickú rómštinu – gudžarátštinu za totožnu s jazykom Rómov, ktorým hovorí väčšina Rómov. Dovolím sa vás máličko „nekantorsky“, ale významovo poopraviť. Vami spomínaným jazykom hovorí väčšina indických Rómov. Prečo to tvrdím, vysvetľujem vo svojom diskusnom príspevku vyššie.
Neviem, kde ste študovali Rómsky jazyk, ale zjavne ste prehliadli jeho vývoj počas dlhých dejín Rómov. Napríklad aj na Slovensku a aj v Čechách sú dve výrazné skupiny, ktoré hovoria vlastným dialektom. Možno ste si všimli týchto rozdielov. Pre človeka neznalého týchto rozdielov je to možno nepostrehnuteľné.

anonym

jako vzdy .. arogantni a ironicka ocko … ze ja blbka porad cekam, ze se zmenite .. a vy ocko, neustale nekde odpovidate ..: ten a ten ma odpoved spravne.. ten a ten jen castecne ..," vsichni to tady vime "… a neco tady ironicky a arogantne pisete o " pani annas " !! ta ma tady od vas hodne priznivcu , a to vas asi nejvic seee.. , ze ?
ze vas to bavi, jeste o pulnoci psat takove kecy a zlobu .. tesim se na odpoved . at arogantni, nebo ironickou .. ! :)

dudu, ja budu branit kohokoliv, na koho je kydana spina, at uz jakymkoliv zpusobem .., vas mam ale rada, tak se nebojte.. :) nesnasim takove typy, co se chteji ukazovat nejlepsi…, nejkrasnejsi ., nejchytrejsi .. pritom si protireci v kazdem druhem slove .. -iv-

anonym

dudu … slunce v dusi .. a ona ?? to by jste chtel moc !!
.. ona nema cas podle me si dojit ani na zachod.. sedi ( a dobodovava ) tu i v noci , hlavne ze o druhych pise, ze jsou zavislaci !
a jeji odpovedi bych smazala vsechny, kdybych na ne " mohla " .. jedna blbost za druhou ..
uvidime jakou diagnozu mi napise tentokrat .. !
:))
hraje si na chytrou .., pritom je .. skoda slov …
zavistivejsiho a zakernejsiho cloveka neznam ani ve virtualnu .. a na stesti ani ne v realu .. diky Bohu !
pavlacova drbna, zhrzena milenka a nemocna ( podle nasi "vestkyne ") -iv-
P.S. a Vam pane dudu dekuji, ze jste si od tech dvou nenechal take vymyt mozek .. je vas stale vic, kteri procitli .. -iv-

bolak

zhrzená milenka&pavlačová drbna: hele, měla by sis ty přívlastky někam zaznamenat, by sis je všechny pamatovala, já si je třeba píšu do profilu…

anonym

:) hlavne, ze ona pise : ---Vadí nám oba, tak samozřejmě spolu musí něco mít, atd ..
:)) me napadnou v zivote hodne velke blbosti, ale tohle me zatim vazne nenapadlo .. :) at je ten Petr jakejkoliv, znam uz ho trosku z drivejsich mailu .. a troufam si odhadnout i jeho vkus .. soory ocko, ale vy na nej nevypadate .. , ale ja jsem zase jenom hajzlbaba, tak to mame vyrovnany .. :)

  • iv-

bolak

A já zas myslím že by se k sobě hodili. Potrestaný by byli voba :)

anonym

:)) ja si to nemyslim.. , myslim si , ze by si vecer misto erotickych hratek predcitali navzajem kodex a samou blazenosti by pak z toho usinali .. :o
no, ja ale usinam s hajzl papirem .., tak nevim, kdo je na to lip.. :( -iv-

bolak

durex, kodex, vono to máš jedno..

anonym

:))

annas

iv a bolaku, vaše vtipnost vyvolává smich. 🙂

annas

Uvědomuji si, že smát se za jistých okolností znamená, že si uvědomuji rozdíl mezi tím, jaké věci jsou a jaké by měly být…tedy kdyby na počátku nebylo ošklivé slovo …

Andělé

:)))

anonym

.. spis smutek.., an ! on si totiz mladej bolak neuvedomuje, ze my dve uz ten durex ani nepotrebujeme ! :) -iv-

led

Ale ale děvčata,…
Dovolím si opäť zopakovať sväté slová nášho dudu:
„holky okamžitě přestaňte blbnout“, neboť tyto stránky nás mají jednak poučit a hlavně pobavit a vůbec, zde nejde o život! Svoje kázání si dovolím zakončit slovy jednoho německého popěvku, který zní: "Jaro, jaro volá z lesa. Tancujme a zpívejme, smějme se a skákejme. Jaro, jaro volá z lesa!!!!

led

Alebo mám snáď dvihnúť starokantorský prst:
„…taká znížená známka za chovanie nevyzerá na vysvedčení pekne!“

anonym

jeee ! ja uz jsem hodna led .. i kdyz : u me by ta dvojka na vysvedceni byla nejlepsi znamka ze vsech ! :o
P.S. a jeste male zalovani : bolak si ale zacal: s tim durexem !! :p

led

žalovat se nemá, žáčka -iv- „černý bod“ a basta!
a bolak taky – na vyučování si nemá začínat s děvčaty
cŕŕŕ – zvoní, konec vyučování…

anonym

:o

Andělé

:D))))

johana 56

Cvalitebné chování přece taky zní hezky.I na bolaka jednou dojde,pokud nemá někde ukrytý tajný „modrý pramen“…

dudu

Ale ale děvčata, momentálně nepoznávám jednu ani druhou! Ze slov paní ocko plyne něco jako zakyslost a nervozita a z paní -Iv- snad přímo jakási zášť! Pud sebezáchovy a chlapský instikt mně velí, abych se podobným babobřeskům zdaleka vyhnul. Proto si jen dovolím zvolat „holky okamžitě přestaňte blbnout“, neboť tyto stránky nás mají jednak poučit a hlavně pobavit a vůbec, zde nejde o život! Svoje kázání si dovolím zakončit slovy jednoho německého popěvku, který zní: "Jaro, jaro volá z lesa. Tancujme a zpívejme, smějme se a skákejme. Jaro, jaro volá z lesa!!!!

anonym

Najednou taková zbabělost? Kdopak tady asi dnes prudil, když ne Ty? Hmm?Napsala jsem Ti to výše, všímej si více reakcí těch, které tu máš snahu obhajovat. Potom Ti dojde, proč jednou za čas napíšu pádnou odezvu.

annas

Źádnou " pádnou odezvu " nevidim, jen osočování, překrucování skutečnosti a uvádění nepravd.

Zaujal mě jeden článek, který vyšel nedávno v HN. I když je starý 23 let, platí stále … záměrně neuvádím autora…

Cituji jen několik vět:

„Uvažuji-li o lidech, kteří mě osobně nenávidí, uvědomuji si, že je spojují některé vlastnosti, které – sečteny a společně rozebrány – nabízejí určitý, zajisté jen velmi všeobecný výklad původu jejich nenávisti … Nenávidějící lidé chtějí být středem světa a jsou permanentně frustrováni a podrážděni tím, že svět je jako svůj střed nepřijímá a neuznává , že si jich snad dokonce nevšímá …. Nenávidějící jsou lidé s komplexem osudového nedocenění vlastní hodnoty. “

anonym

an., neznam autora, ale vim urcite, ze on znal ocko !
:))

  • iv-

annas

🙂

briketka10

:O)

annas

Ad dudu. Děkuji. 🙂

annas

Ad ocko. velmi těší, že oceňuješ mé myšlenkové pochody …

Jako znalec srovnávací jazykovědy dáváš najevo, že PhDr. Adolf Erhart, CSc, jehož dílo znám, si vymýšlel … Dej mu pánbůh věčnou slávu…

Pochopení nepravděpodné …

anonym

Annas, tazatel se ptal na jeden konkrétní jazyk. Kolik jsi jich napsala Ty? To nemá nic společného s hodnocením vědátorů. Jenom je to o spoustě zbytečných slov. Při tomto dotaze bylo naprosto jedno, čí dílo znáš Ty nebo já. Já hledala na internetu odpovídající odpověď a mám za to, že ta moje byla správná.

led

Rómština je ako angličtina
spisovná anglická angličtina nie je totožná so spisovnou americkou angličtinou a napriek tomu hovoríme u oboch o anglickom jazyku. A to nehovorím o spisovnej angličtine v Juhoafrickej Republike a v Rhodesii, Hongkongu či iných štátoch, kde je úradná reč angličtina. Ani v jednom prípade nemožno hovoriť o totožnej angličtine, ale len o príbuznej angličtine. Pritom je to stále angličtina s jedným pôvodom.