Aaron

Jakou vodu lejt do auta?

Mam dilema, potřeboval bych si doplnit vodu a nevim, zda teplou anebo studenou vodu nalejt do auta. Vim, že to mam udělat když je motor „studený“.

Nejlepší odpověď
dubraro

Nedávno jsem studoval návod k nově přidělenému služebnímu autu a tam výrobce píše, že to nemusí být voda destilovaná. O její teplotě nepíše nic. Pokud se pokles hladiny opakuje, pak kapalina asi někde uniká a je třeba do servisu.
Pozor, neotevírat nádobku bezprostředně po jízdě. Chladící soustava je tlaková, při otevření nádobky by mohl tlak poklesnout, kapalina začít vařit a vystříknout. Chladící kapalina je jedovatá nebo přinejmenším zdraví škodlivá.

Další odpovědi
Kepler

Když je motor zahřátý, radši bych doléval horkou vodou. I když jsem taky musel dolévat studenou (za chodu motoru, tedy i čerpadla), nic se nestalo.

Dochy

Pokud potřebuješ doplnit zásobu tekutin, záleží na Tvých preferencích. Poklud potřebuješ vodu do chladiče auta, tak destilku. Obvykle ji nikdo neohřívá. Bacha, naředíš tím nemrznoucí směs – nech si doplnit či vyměnit aby Ti auto nezamrzlo. Také zvaž kontrolu (podle příčiny proč tu vodu potřebuješ – u moderních aut se voda nedolévá a běžně vydrží do další výměny)

Pokud do ostřikovače, pak lepší je destilka, ale lij si tam co chceš. Ani tu zpravidla nikdo neohřívá. Opět bacha, naředíš si tím směs a v mrazech může zamrznout.

Jiří Bohumil

Nejlépe dolévat směsí nemrznoucí kapaliny a normální studené vody, v poměru, který je z hlediska předpokládané mínusové teploty optimální. Pokud je systém nutno dolévat často, je nutno zjistit příčinu a opravit.
Stálá kontrola a dolévání je otravná a dolévání směsí se prodraží. A motor pouze „na vodě“ může v zimě snadno „zmrznout“ a pak je oprava podstatně dražší.
Dolévání je vždy lepší provádět při motoru studeném, nebo alespoň částečně zchládlém na nižší teplotu. U motoru přehřátého je dolévání velmi nebezpečné. Jak pro motor, tak i pro dolévajícího.

Kepler

Destilovaná voda je hantýrkou odborníků „hladová“, tedy více korozivní. Oproti tomu tvrdá voda taky není vhodná, vzhledem k tvorbě vodního kamene a zhoršování chlazení. Ideální je voda měkká (ne dešťová) nebo změkčená.

Dochy

OK, asi budete mít pravdu. Bral jsem to z pohledu různých úsad. No my stejně máme vodu tak tvrdou, že bych tam radši dal tu destilku 😉
A „žravost“ – měl jsem za to, že to by měla řešit také nemrznoucí kapalina. Ve směsi s destilkou může mít lépe definované vlastnosti, než když se tam lije voda z různých zdrojů…
Sám vozím auto na servis a voda mi nemizí, takže jsem to v posledních 20 letech ani neměl potřebu studovat.