Avatar uživatele
Aaron

Jakou vodu lejt do auta?

Mam dilema, potřeboval bych si doplnit vodu a nevim, zda teplou anebo studenou vodu nalejt do auta. Vim, že to mam udělat když je motor „studený“.

Zajímavá 0 před 2273 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dubraro

Nedávno jsem studoval návod k nově přidělenému služebnímu autu a tam výrobce píše, že to nemusí být voda destilovaná. O její teplotě nepíše nic. Pokud se pokles hladiny opakuje, pak kapalina asi někde uniká a je třeba do servisu.
Pozor, neotevírat nádobku bezprostředně po jízdě. Chladící soustava je tlaková, při otevření nádobky by mohl tlak poklesnout, kapalina začít vařit a vystříknout. Chladící kapalina je jedovatá nebo přinejmenším zdraví škodlivá.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Když je motor zahřátý, radši bych doléval horkou vodou. I když jsem taky musel dolévat studenou (za chodu motoru, tedy i čerpadla), nic se nestalo.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Pokud potřebuješ doplnit zásobu tekutin, záleží na Tvých preferencích. Poklud potřebuješ vodu do chladiče auta, tak destilku. Obvykle ji nikdo neohřívá. Bacha, naředíš tím nemrznoucí směs – nech si doplnit či vyměnit aby Ti auto nezamrzlo. Také zvaž kontrolu (podle příčiny proč tu vodu potřebuješ – u moderních aut se voda nedolévá a běžně vydrží do další výměny)

Pokud do ostřikovače, pak lepší je destilka, ale lij si tam co chceš. Ani tu zpravidla nikdo neohřívá. Opět bacha, naředíš si tím směs a v mrazech může zamrznout.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Nejlépe dolévat směsí nemrznoucí kapaliny a normální studené vody, v poměru, který je z hlediska předpokládané mínusové teploty optimální. Pokud je systém nutno dolévat často, je nutno zjistit příčinu a opravit.
Stálá kontrola a dolévání je otravná a dolévání směsí se prodraží. A motor pouze „na vodě“ může v zimě snadno „zmrznout“ a pak je oprava podstatně dražší.
Dolévání je vždy lepší provádět při motoru studeném, nebo alespoň částečně zchládlém na nižší teplotu. U motoru přehřátého je dolévání velmi nebezpečné. Jak pro motor, tak i pro dolévajícího.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

Destilovaná voda je hantýrkou odborníků „hladová“, tedy více korozivní. Oproti tomu tvrdá voda taky není vhodná, vzhledem k tvorbě vodního kamene a zhoršování chlazení. Ideální je voda měkká (ne dešťová) nebo změkčená.

před 2273 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

OK, asi budete mít pravdu. Bral jsem to z pohledu různých úsad. No my stejně máme vodu tak tvrdou, že bych tam radši dal tu destilku 😉
A „žravost“ – měl jsem za to, že to by měla řešit také nemrznoucí kapalina. Ve směsi s destilkou může mít lépe definované vlastnosti, než když se tam lije voda z různých zdrojů…
Sám vozím auto na servis a voda mi nemizí, takže jsem to v posledních 20 letech ani neměl potřebu studovat.

před 2273 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek