Kryšpín

Jakou částku bude skutečně Česko vracet za evropské dotace?

Podle médií proběhl dluh půl miliardy, 285 mil. 235 nebo 155 milionů, údajně někdo tajně vynesl auditní zprávu označenou za důvěrnou, opozice útočila ze všech stran a žádala odstoupení premiéra.
Pojem závěrečná zpráva je scestný a konečné závěry budou známy až ve druhé polovině roku 2020. Tolik vzkázal eurokomisař pro rozpočet Johannes Han.
Zdroj tisková zpráva EU.

Nejlepší odpověď
dudu

„Chvilkaři“ chtějí, aby státní instituce pozastavily vyplácení dotací Agrofertu (zde). Jenomže něco takového úředníci prostě udělat nemohou. Nepadlo totiž ještě žádné pravomocné rozhodnutí, na jehož základě by takto mohli postupovat. Nebo si snad myslí, že o tom, komu se dotace vyplatí, rozhoduje nějaká paní Vonásková na základě toho, jak se zrovna vyspí nebo co si myslí pan Minář? Tak to vážně není. Řízení o střetu zájmů pana Babiše ještě není uzavřeno, protože vydání finální auditní zprávy není totéž jako ukončení celého procesu. Auditor je navíc kontrolní orgán, nikoliv exekutivní. A jako takový jen předává svoje nálezy a doporučení Evropské komisi jako orgánu výkonnému. Takže teprve až ta rozhodne dotace Agrofertu zarazit, bude moci zmiňovaná paní Vonásková jejich vyplácení stopnout
Zdroj:https://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/politika/po­litika-chvilkari-klamou-telem.A191219_221­629_p_politika_wag

Další odpovědi
Edison

Závěrečná zpráva závěrečná je. Zatím jen v EN a důležité je, aby byla v CZ. Sice se k ní ještě lze vyjádřit, ale to až po doručení zprávy v CZ, ale na zprávě už nelze nic měnit, půjde jen o vyjádření. To dá logika věci bez ohledu na to, co říká nějakej komisař.

Klaproth

Proč by mělo Česko něco vracet? Pokud byly dotace vyplaceny neoprávněně, měl by je vrátit ten, kdo je přijal, a to nebylo Česko

Edison

Klaproth, nečteš, nevíš. EU evyplácí dotace koncovým subjektům, ale státu. Takže kdo bude bracet dotace? Stát z rozpočtu. A kdo je rozpočet? Občani.

Kryšpín

Nejsem příznivec miliardáře, rovněž Hradního pána ani revolucionářů typu Minářovic. Ovšem v jednom měl Hradní pán pravdu, část novinářů zastřelit a já dodám jsou to hlavně oni kteří bez podkladů začnou troubit ptákoviny a tím rozdělují společnost a zvyšují nenávist.