marci1

Jaké výhody a nevýhody má „zelená střecha“ (trávník na střeše domu)?

Šli byste do toho? 🙂
https://www.de­nik.cz/ekonomi­ka/misto-tasek-trava-brno-zaplati-zelene-strechy-jako-prvni-mesto-v-republice-20190429.html?ut­m_campaign=box-rozsireni-v1&utm_source=box-rozsireni&utm_con­tent=clanek-odkaz&utm_medi­um=referral

Nejlepší odpověď
Kepler

Mně se to velice líbí, zvlášť když je stavení napůl zapuštěno do svahu. Pak zapadá do přírody dokonale. Nevýhoda: střecha musí mít bytelnou konstrukci a velmi kvalitní izolaci. Zavlažování a údržba by neměl být problém. Jinak drží teplo v zimě a v létě se dům minimálně prohřívá.

Další odpovědi
Drap

V případě že bych stavěl, tak bych o tom vážně uvažoval. Nevýhodou jsou vyšší počáteční náklady, a občas vyžaduje nějaké ošetření, i když to je téměř minimální. V zimě dům zatepluje, v létě ochladí. Zvětší se zelené plochy v okolí, což přináší příjemnější klima v okolí, obzvláště v létě. Zadržuje delší čas vodu v krajině. Je útočištěm spousty hmyzu a může být vhodnou pastvou pro medonosné opylovače.

Hlada

V žádném případě bych do ničeho takového nešel.
Rostliny vyžadují trvalou vláhu. Zatím neexistuje žádný materiál, který by dokázal izolovat dlouhodobě. To potvrdí všichni majitelé plochých střech. A to u nás prší poměrně málo. V našich krajích se staví stavby tak, že u nich musí probíhat přirozená (někdy nucená) výměna vzduchu. To by bylo těsnou izolací znemožněno. Stačí si připomenout problémy s plastovými okny. Původní těsná se kvůli tvoření plísní dělají děravá. Říká se tomu mikroventilace. Úplně nová myšlenka to není. Stačí si vzpomenout na vily porostlé psím vínem. Pro vlhkost, plísně a škůdce od toho všichni upustili.

Pety2015

Mě se to také líbí tady je hezky vše sepsané https://www.ma-studio.cz/cla­nek/zelena-strecha-dela-ekologicky-dum/ nejen, že to krásně vypadá, ale i ty plusy třeba jen jak zpracovává dešťovou vodu. Moc hezký. 🙂

petrdostal

Musím uznat, že třeba mně se taková zelená střecha dost zamlouvá. Sám mám na příští rok naplánovanou rekonstrukci naší střechy a docela reálně uvažuji nad tím, že bych si zelenou střechu nechal udělat. Už jsem si i jen tak předběžně zjišťoval, kdo u nás něco takového dělá a podle toho, co jsem zjistil, tak asi nejlepší je v tom firma http://www.ekros­t.cz/