Marrass

Jaké vybrat vhodné topné těleso na chalupu

Dobrý den, rád bych se zeptal,jak vyřešit problém vytápění chalupy (druhého podlaží, dvě místnosti, jedna asi 20m čtverečných, druhá asi 25).Mohli by jste mi zde prosím poradit jaké topné těleso je nejvhodnější, jak z hlediska provozních nákladů, tak jejich plusy a mínusi děkuji. Jedná se mi o tři druhy, tedy Konvektor(klasický přímotop), olejový radiátor a infračervená plynová kamna. Mnohokrát všem děkuji za pomoc. S pozdravem Marrass

Odpovědi
mosoj

Tak náklady ti hlavně ovlivní cena energie a ta je vysoká jak u elektřiny tak u PB.
Předpokládám že zemní plyn zaveden nemáš. Ten by byl asi cenově nejvýhodnější.

Jak vytápíš to spodní podlaží ?

elektrikář

Přímotopy a plynové zářiče mají nevýhodu že po vypnutí okamžitě zchladnou a přestanou hřát To je dobré jako doplňkový zdroj, Já mám akumulační kamna nahřejí se v době lacinějšího proudu, Potom celý den hřejí. Jinak mám na chalupě kamna kachlová dlouho trvá než začnou hřát,Ta jsou potom teplá několik dní. Zajímavé řešení jsem viděl na staré hájovně. Přez stará kachlová kamna byly vedeny spaliny z přízemí z krbu vyhřálo to hodně velký podkrovní prostor,Nenosilo se nahoru palivo a odpadlo vybírání popela Hodně záleží na tepelné izolaci, jak střechy tak zdí. Vnitřní zdi kamenné chalupy obezdil majitel pěnosilkátem. už se tam nemuselo tolik topit. Prvních několik dní než se zdivo prohřálo ze zdí doslova táhla zima.

MichalV

Třeba vám pomůže tento článek http://bydlet­snadno.cz/kam­na-a-krby-dneska/

Marrass

asně, to jsi uvědomuji,říkám si, že ten PB je snad levnější, než el. energie, když počítám průměrnej příkon el, radiátorů 2kW, ale nevím, netuším jaká je spotřeba u těch infračervených plynových jkamen. Ne,ne do domu není přiveden plyn. Spodní patro je vytápěno krbovými kamny o tepelném výkonu 8kW, proběhla mi hlavou i myšlenka vybudovat rozvod teplého vzduchu do horního patra, ale ta proběhla poněkud pozdě, jelikož už je po rekonstrukci celé chaty a vracet se do stádia zla :) , kdy bylo všechno rozsekáný se mi nechce. proto řeším právě tento způsob vytápění.Jinak dík.

mosoj

Ano přesně to jsem měl na mysli. Rozvod teplého vzduchu ze spodního topení nahoru. Dcera to tak má a maximální spokojenost.
A ty práce když se tam bydlí , také chápu. Zažil jsem to na vlastní kůži. Je ještě jedna možnost teplovodní topení od spodního topení, ale to je prašť jako uhoď. Další rekonstrukce + jiná kamna.
S PB nemám zkušenoti( topím zemním plynem ale ve velkém- mám kotel), když ale slyším přímotop tak se peněženka schovává !!!

Marrass

Jj přesně moje řeč, každopádně děkuji za reakci.

mosoj

Není zač. Já děkuji ze ojedinělou reakci na odpovědích.