hrobar185

Jaké procento ze zisku (když zaplatím daně a pod) mě zbyde, když budu chovat včely ?

Za předpokladu, že mám cca 300 včelstev
vydělám třeba 400 tis za rok z prodeje medu
a včelaření bude moje hlavní činnost.
A jak se mi např. tento vydělek bude počítat na důchod ? Slyšel jsem něco, že včelaření patří do zemědělské činnosti a 80 procent se jaksi vůbec nepočítá a daň se platí jen ze zbylých 20 procent, ale důchod se vypočítá z celé částky nebo jen z těch 20 procent co daním ?

Předem děkuji za odpovědi
Doplňuji:
Děkuji za odpověď. Ještě bych měl ale otázku, ta částka na důchod se mi počítá tedy jen z 20 procent ze zisku ? Jestli to dobře chápu.

Nejlepší odpověď
anonym

Čistý obrat 400 tisíc, náklady odečítané paušálem ve výši 80% = 320 tisíc. Zdaní se 80 tisíc patnáctiprocentní daní. Daň vyjde na 12 tisíc korun. Nastupují zde ovšem ještě odpočitatelné položky, které mohou snížit daňový základ a také samotnou daň z příjmu. V tomto případě stačí odečíst základní odčitatelnou položku 24.840,– Kč a daň bude nulová. Je třeba započítat daňový bonus na neuzaopatřené děti.
Případná ztráta se odpočítává následujících 5 let po roce, ve kterém vznikla.
Je třeba počítat s odvody na OSZ a ZP(1890,– a 1748,– Kč měsíčně). Ty se zaplatit musí alespoň v minimální výši.
Do důchodu se započítává zisk, čili částka, kterou daníte.

Další odpovědi
Jsemtady

Jen dodam ze tam jde dost o ty odvody na socialni pojisteni. Bezne je snaha zisk snizovat a platit co nejmensi dane a z toho pak co nejmensi odvody a prave ty maji vliv na ten duchod. Proto spousta zivnostniku hleda pred duchodem tak 5–10 let normalni praci kde maji mnohem vyssi odvody a tim i duchod. Je ale mozne dobrovolne odvadet vic.