CTTON

Jaké pravomoci má prezident USA?

Moc výkonná ale nechápu co si mám pod tímto pojmem představit (může například okamžitě zakázat brambůrky, počítačovou hru atp? Myslel sem že něco takového může udělat jen kongres.

Odpovědi
anonym

USA má prezidentský systém. Ten je postaven na tom, že prezident je hlavou exekutivy – on si sestavuje kabinet, svůj tým. Nicméně neznamená to, že si může dělat, co se mu zlíbí. Kongres je hlava legislativy (moci zákonodárné) a tato instituce je oddělena od výkonné moci. Kontrolní aspekt tam je, prezident však má daleko silnější mandát oproti našemu (logicky).

elkon

Kravinami se nezabývá, ale může hodně.

CTTON

Kdyby chtěl zákazat počítačovou hru protože se mu nelíbí, tak tedy nemůže ? To musí schválit kongres?

anonym

Prakticky ne, protože by to muselo projít legislativou a to má v rukách Kongres. Nicméně jsou zvláštní případy, kdy prezident může navrhnout zákon, pokud je to nezbytně nutné, což si na tvém příkladu nedokážu představit. A jak říká Edison – tohle by možná šlo i k Ústavnímu soudu, kde by tento zákon nejspíš pohořel.

Edison

To by mu musel scválit asi dokonce ústavní soud, bo tady by šlo o ústavní svobody.

Edison

Prezident může vše, v čem není výslovně omezen ústavou, nebo zákonem. Když si vymyslí zákaz, o kterém nějaký ten zákon nehovoří, vydá jej dekretem. Pkud jej nikdo nenapadne u ústavního soudu, pak to platí. Jen teď nevím, jestli to nemusí projít ještě práve kongresem.

Ale například je vrchním velitelem ozbrojených sil USA. Sám ze svého rozhodnutí může bez jakékoli kontroly použít sílu kdekoli na světě k čemukoli. Na dobu delší než tuším 30 dní mu to již musí schválit kogres. Jenže… co si budem povídat, právě proto se dycky snaží ukončit konflikt do této doby, nebo to rozmr*at tak, že nelze couvnout.

CTTON

Jenže to platí jen v době války nebo jiného nebezpečí v USA.

CTTON

Takže to může jen kongres.

anonym

Viz i moje odpověď.

CTTON

Dal sem jen příklad prostě cokoliv, třeba zakázat nějakou hodně brutální hru. Atp

anonym

No, vzhledem k tomu, že spousta her je dost brutálních a nejsou zakázány, tak je to stejně nepravděpodobné.

CTTON

Jde o princip.. samozřejmě že není smysl to prosazovat jen jestli to jde.

anonym

Jojo, chápu. Vyloučit se nic nedá. To už by ale chtělo obrátit se na odborníka :)

CTTON

Tak četl sem si ústavu a tam se píše jen k těch „par“ pravomocech

anonym

Můžeš to rozvést? Mě to celkem zajímá taky.

CTTON

Našel sem akorát tohle https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%BDkon­n%C3%A9_na%C5%99%C3%AD­zen%C3%AD

CTTON

Mám na mysli jen ty nepodstatné věci jako jmenování členů vlády, vyhlášení války, navrhnutí zákona v případě naléhavosti, a podobné věci. Ale o dekretech tam nic není..