Jaké je antonymum ke slovu cikán?

Gestas si myslí, že běloch, já se domnívám, že „člověk“

Nejlepší odpověď
annas

Každé slovo nemá antonymum. Někdy je možné opak vyjádřit záporem.

Tedy cikán x – nec-cikán – dá se vyjádřit záporem, který „zastupuje“ sloveso. Tento člověk není cikán.

Antonymum ke slovu černoch je běloch, bílý x černý, malý x velký atd.

Cikán není člověk? Anonymum vyjadřuje přece opak. Vy jste člověk, já jsem člověk, kdo je naším opakem? Opakem ženy, tedy antonymem, je muž.
--

Gádžo je výraz romský, nespisovný, takže jde o pohled romštiny, nikoliv přímo češtiny.

My si přece neříkáme, že jsem gádžové ve vztahu k cikánům, ale oni tak říkají nám.

Rómský gádžo je cizinec-neRom, ne-cikán. Výraz u žívají i pro Němce (gatscho).

Osobně se nepovažuji za gádži, ale za osobu, které není romského původu.

Další odpovědi
autacek

Největší omyl na světě je, že oni jsou též běloši, to fakt nevím, kde Pánu Bohu ujela ruka.

Každému vřele doporučuji, než budu slepě obhajovat a křičet něco o rasizmu, zkusit s tímto etnikem žít, jednat, obchodovat, zaměstnat jej, pak jestli nejste sedmilháři, budete se to ze sebe snažit alespoň dostat osvětou kolem.

Jistě, najdou se i výjimky, určitě lze najít v pytli shnilých brambor jednu dobrou, špinit si s tím ruce ale nemá smysl.

dubraro

Jedině „necikán“. Přičemž ani označení „cikán“ není jednoznačné, mohou a nemusí do něj spadat různé národy, etnika a jazykové skupiny.

marci1

Pokud vezmeme v potaz, že wikislovník uvádí antonymum od slova rom jako gadžo (neromského původu), mohlo by to být i od slova cikán.
Gadžo-muž, gadži-žena. 🙂
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/Rom

Kelt

A jaké je antonymum ke slovu černoch, Čech, Brazilec?

dubraro

marci1 na to kápla! Gadžo je správné označení pro každého necikána.
Stejně jako Žid / Gójim.

annas

I v odkazu, který vložila marci1, je gadžo uvedený v romštině, nikoliv v češtině.

Bod 4. – romština , 4.3.3. – synonyma – Cikán aj. , 4.3.4 antonyma – gadžo.

Stejně Gojim je antonymum v hebrejštině, nikoliv v češtině.

Gojim= hebrejský termín pro příslušníka nežidovského národa nebo náboženství

http://www.slovnik-cizich-slov.cz/gojim.html
--

annas

Ale je to v romštině, nikoliv v češtině.
Tedy z pohledu cikáne, nikoliv nás.

annas

gadža = romské označení pro člověka neromského původu.

gadža – (z hlediska Romů) označení pro neromského spoluobčana .

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=gad%C5%BEo