zjentek

Jaká sportovní obuv se v Čechách běžně nosila během sedmdesátých a osmdesátých let?

Nosily se hodně tenisky/snikersky? A byly k mání v barvách, nebo převažovala jen bílá? Už jsem zapomněl, děkuju.

Paule, polo/trampkami myslíš nízké či kotníkové „conversky“, takzvané číny?

Dokázal by někdo vylíčit, jak to na ulicích vypadalo? Já si vybarvím už jen klasické polotopánky anebo botasky- bílé v kombinaci s bledě modrou, myslím to byly Prestige. A ty číny.

Nejlepší odpověď
paul1

Tak zvané trampky a polotrampky. Jo ještě tenisky.

Další odpovědi
aliendrone

Namátkou si vybavuji sportovní obuv se „zvednutou podrážkou na špičce i patě“ boty. Tuzex, pochopitelně. Bylo to v době, kdy se v Práglu poprvé objevily „plesnivé“ džíny, myslím. Také Tuzex nebo dovoz ze západu. 🙂

elkon

Sportovní obuv vyráběl hlavně podnik Botana Skuteč (Botas).
Založen byl v roce 1949 (na bázi znárodněných Melezinkových obuvnických továren) s názvem Botana n. p., od roku 1963 vyráběl obuv pod značkou Botas (což znamená BOTA-Skuteč nebo BOTA-Sportovní). V roce 2000 pak získal podnik svůj dnešní název (Botas) podle značky vyráběné obuvi.
Dále pak Svit Gottwaldov (později opět Zlín), kde se kromě běžné obuvi vyráběly známé Prestige, ve vynikající kvalitě (nosím je už více než 40let, ale ty co dnes vyrábí firma Moleda a.s. se s těmi původními nedají srovnat). To je ten kapitalismus. Tenkrát jsem je nosil třeba čtyři, pět let a stále vypadaly dobře. Ty nynější mají za rok odřenou barvu a za další rok praskne podrážka v půlce (v místě, kde se při chůzi ohýbá). To je rozdíl mezi socialistickým a kapitalistickým výrobkem.

Ametyst

Pamatuji si botasky z Botany Skuteč. Byly kožené nebo koženkové? Docela pevná obuv.

Hlada

Největší rozdíl vidím v pohorkách. Dřív nebyly lehké trekingové boty s vibramovou podrážkou. Byly jen těžké kožené. Ostatní rozdíly jsou pod mou rozlišovací schopnost.

aliendrone

Také netuším co jsou „trampky“. Zato si sichr pamatuji, že budoucím „converskám“ se říkalo „plátěnky“ a jejich nošení bylo znakem sociálně nejslabší vrstvy obyvatelstva. Popravdě si je nikdo neobul, pokud „šel mezi lidi“. 😉