kajicek94

Jaká jsou rizika zapsání telefonního čísla do veřejného seznamu čísel, abych nebyl na ně kontaktován?

Dobrý den,
výše uvedenou otázkou narážím na problematiku seznamu, který zmiňuje ÚOOÚ ve článku https://www.u­oou.cz/assets/Fi­le.ashx?id_or­g=200144&id_do­kumenty=33322 , konkrétně nadpis „Jak zabránit nevyžádanému telemarketingu?“.

Obávám se, že kdybych sem dané telefonní číslo uvedl, tak „šmejdi“, kteří si nelámou hlavu s přestupky, si tento seznam stáhnou a stejně na daná čísla zavolají NEBO prostě nedělají kontrolu, že volané číslo si nepřeje být kontaktováno a volají.

Jsou moje obavy opodstatněné nebo mylné?
Nehrozí uvedením čísla do veřejného seznamu, že si nepřeje být kontaktován za účelem marketingu ještě větší nápor nevyžádaných hovorů? Sice pak je pak mohu nahlásit, že se dopustili přestupku, ale budu s tím mít práci a volat budou stejně.

BTW jedná se o telefon babičky, která má standardní tlačítkový (nelze apka pro identifikaci šmejdů) a v poslední době ji najednou volali z BE a E.ONu, i když nikde kontakt neuváděla.
BE se odřekl, že prý „náhodně vygenerováno“ a E.ON nevzala, protože naštěstí nestihla.
S BE jsem hovořil já a operátor se dušoval způsobem, jako by měl každou minutu umřít, že okamžitě chce jméno a adresu odběru – zavěšeno, protože nemám zájem a smlouva je jinde – v minulosti kontakt neměli.

Děkuji za odpovědi :)
--

Jaká jsou rizika uvedení čísla do seznamu čísel, které si nepřejí být kontaktováni?

Nejlepší odpověď
Hlada

Jaká rizika? Podle mého to jsou nafouklé blbosti obhajující existenci zbytečného úřadu.
Svá telefonní čísla mám v různých seznamech, včetně map, všechny telefonní hovory samozřejmě beru a žádné riziko jsem nikdy nezaznamenal. Když někdo občas zavolá s nějakou nezajímavou nabídkou, je to otázka dvaceti vteřin ji slušně odmítnout. Kvůli tomu se mi život nijak nezhorší. Totéž stačí naučit babičku.

Další odpovědi
Arne1

Myslím, že je to nesmysl. Spousta lidí telefonní čísla mění – a to by do té databáze museli operátoři zneplatňovat zrušená čísla která dostane někdo jiný. Generovat náhodně telefonní čísla není problém. Pokud je babička nesvéprávná, tak je to problém. Nevím, zda existuje telefon který přijímá pouze čísla která má v seznamu.

kajicek94

@Arne1 daný veřejný seznam čísel, která odmítají marketing, je problém operátorů, jak s ním nakládají a co jsem pochopil z odkazu od ÚOOÚ v mém dotazu, tak nerespektování tohoto seznamu ze strany callcenter je přestupek, tudíž předpokládám, že telefonní operátoři, kteří seznam zpravují, jej musí řádně spravovat.
Nerad bych situaci řešil blokací všech příchozích hovorů vyjma uložených kontaktů, kdyby bylo někdy potřeba se babičce dovolat z neznámého čísla či ji prostě jenom volal její známý, který má nový číslo a neupozornil ji na to předem.

kajicek94

Moje průvodní otázka v nadpisu byla někým upravena, ale domnívám se, že mnou uvedená byla řádná a méně krkolomná, než ta nová.
Ocenil bych nejdříve dotaz směřovaný na mne, zda si tuto úpravu přeji či mi to oznámit, než ji vykoná někdo jiný. Děkuji.

kajicek94

@Hlada možná rizika zápisu do veřejného seznamu jsem uvedl v dotazu, tj. že i když je číslo označeno jako nekontaktní pro telemarketing, tak se zde určitě mohou najít společnosti, které ze seznamu čerpají nebo nedbají na zákaz (třeba https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1092813857-infiltrace/417235100­061002-obchod-s-duverou/ ), ale samozřejmě chápu, že některým prostě zveřejněním jejich tel. čísla nevadí.
Babička také slušně odmítá, ale když volal ten operátor z BE a já jej slušně odmítl, tak jakoby neslyšel, bylo mu to jedno, proto jsem zavěsil, ale někteří lidé, zejména starší generace (moje babička) úplně neumí položit telefon operátorům, kteří neslyší na slušné odmítnutí či násilným tónem neoprávněně vyžadují osobní údaje bez uvedení účelu, jakým budou užity a je zde další riziko toho, že nevědomky např. potvrdí nějakou smlouvu či jak jsem později nalezl komentáře dalších lidí na netu – ten z BE chtěl zajistit schůzku pro propočet odběru elektřiny a plynu – jak jsem uvedl do dotazu, tak byl neodbytný a bylo nutné po slušném odmítnutí, když stále mluvil, zavěsit a já se těmto neodbytným operátorům snažím čelit, ale nevím, zda situaci ještě více nezhorším, když do veřejného seznamu odhlášených osob z telemarketingu nenapíši babičky číslo, tak aby přesto a ještě více nekontaktovali, proto toto celé v klidu a slušně řeším.

Hlada

Je potřeba si uvědomit, že telefonní čísla se získávají náhodným vygenerováním a je proto neúčinné řešit seznamy.

kajicek94

Ano, to je možné, že kontakty ze strany společností probíhají na náhodně generovaná tel. čísla, ovšem, jak je uvedeno v publikovaném dokumentu ÚOOÚ, tak chápu, že jestliže se operátor dovolá na číslo, které je veřejně uvedeno na seznamu, který obsahuje čísla, jenž si nepřejí být kontaktováni za účelem telemarketingu, tak se daná společnost dopustí přestupku.
Tak, jak to prezentuje ÚOOÚ se dá předpokládat, že když je seznam veřejný, tak si operátoři mohou vytvořit z daného seznamu výjimku a čísla v něm uvedená nekontaktovat – tedy alespoň takto postupují serózní a velká callcentra.
Ale jak jsem uvedl v dotazu, tak zde stále můžou být takové společnosti, které z daného seznamu přímo čerpají nebo nekontrolují, že volané číslo nemá výjimku.
Je seznam, jako Zlaté stránky a seznam, jako ten, kde jsou čísla odmítající telemarketing – není to totožné.
Vše závisí na jednání operátorů a s tím také souvisel můj dotaz, zda když se zapíše číslo do seznamu odmítající marketing, zda to bude platné, když se jeho nedodržování pokutuje.

Hlada

Ve výsledku je úplně jedno, jestli je v jednom z řady seznamů nějaká poznámka nebo jestli někdo něco může pokutovat. Je naprosto nedokazatelné, jestli někdo volal podle tohoto konkrétního seznamu. Je to jen uměle vyvolaný dojem nějaké ochrany, která prakticky neexistuje a ani ji nikdo nepotřebuje.