Kryšpín

Jaká je příčina korupce v České republice?

Ekonomika roste, platy rostou, životní úroveň stoupá, prostě jsme dravci v Evropě, v čem nás pořád hodnotí až okolo 40 místa v pořadí ?

Nejlepší odpověď
Drap

Korupce roste všude, kde je nestabilní politická situace a kde nejsou jasná, či často měnící se pravidla.

Další odpovědi
autacek

Korupce bují tam, kde má státní šimel příliš velkou legislativní moc a pak taky tam, kde má možnost něco přerozdělovat, ze „společného“. Posledním hřebíckem do rakve pak je těžká průkaznost takovéhoto počínání, chytnou vás se sedmi milióny úplatků v krabici a stejně nic.

anonym

Korupce bují vždy kvůli neprůhledné a nekontrolovatelné činnosti volených/pověřených zástupců. Kde není transparentnost a veřejná kontrola, tam oportunista vždy dříve či později chytne příležitost za pačesy.

Řešením je důsledné zveřejňování všech smluv uzavíraných státem či státem vlastněnými firmy s dalšími subjekty protože to jsou v podstatě hlavní díky utajování snadno korumpovatelné penězovody.

independent

Ekonomika roste? Novináři to tvrdí. Žeby stoupala životní úroveň, v MS kraji taky? Asi těžko, možná v Praze.

pat a mat

Vše se tak rychle nemění. Korupce je ze značné části vžitá z dob kdy se uplácelo prakticky všude, od trafiky po řezníka a měla tedy širokou členskou základnu. Lepší je přeci dát něco navíc než s nejistým výsledkem čekat přes noc před prodejnou aut nebo cestovkou. Podplácení bylo ve společnosti vžité až tak že si to lidé ani neuvědomovali. Např. nepochopili o čem je píseň Ivana Mládka Zkratky.

ivzez

Já příčinu korupce vidím v myšlení lidí.

Dokud budou lidé „ochotni“ dávat úplatky,
vždy se najde i nějaký příjemce.

led

Príčina korupcie je v myslení ľudí už od bájnych čias praveku. Veru aj praveký lovec, musel občas uplácať, ak niečo chcel získať, nie je to len výsledok socialistického myslenia.
Zánik korupcie je možný len pri splnení jednej z ídeí komunizmu: každému podľa jeho potrieb.

xxx3

Kromě zde zmíněné snahy zveřejňovat co nejvíc informací o tom, jak zástupci lidu rozhodují (zápisy z jednání, videopřenosy ze zastupitelstva), či zveřejňování smluv je nutná ještě jedna věc – aktivní veřejná kontrola. Pokud se lidi nebudou zajímat o veřejné dění na vyšší úrovni, než je hospodské plkání, tak si můžou naši zástupci ve veřejných funkcích dělat, co budou chtít. Šance odhalení korupce je ve společnosti, kde si každý jen „hledí svého“, dost malá, takže proč to nezkoušet.

marci1

Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce pohoršila o deset míst. Umístila se na 47. příčce. Podle Transparency International za to může nedostatečná legislativa, nedořešené případy korupce, například v kauze exhejtmana Davida Ratha nebo Jany Nečasové (dříve Nagyové).
Transparency International (TI) tvrdí, že za pokles v žebříčku můžou tři problémové okruhy: snaha o privatizaci veřejného zájmu, legislativní tápání a nedořešené kauzy.
Transparency International se domnívá, že se změnil způsob ovlivňování státní moci, kdy na jedné straně stojí „podnikatelsko-politické impérium a na té druhé tradiční strana podporovaná mocnými lobbisty ze zákulisí“.
Zájmové skupiny, které chtějí ovlivňovat politiku, se nyní podle TI snaží potvrzovat své pozice legální cestou, a to tím, že nastaví podmínky tak, aby „zvýhodňovaly pouze určitou vlivovou skupinu“. 🙂
https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/proc-se-cesko-propadlo-v-korupcnim-zebricku-muze-za-to-reorganizace-policie-kauza-rath-i-babis_20170125­1003_pjadrny
Článek z r. 2017

led

ge0rge, žiaľ nie všetky zmluvy uzatvárané štátom a podobne sa môžu zverejňovať. Zo štátobezpečnostných a ekonomických dôvodov, jeden z príkladov Armáda Českej republiky, musia niektoré informácie ostať utajené pre verejnosť.